Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Endonezya’da fetva – Nükleer enerji haramdır!

(yorumlar kapalı)

Endonezya’da ulema, yapılması planlanan nükleer santralin haram olduğuna dair fetva verdi. Greenpeace olarak uzun zamandır buradaki nükleer santral karşıtı protestolara destek veriyorduk ve iki gün önce santrali yapmak isteyen enerji şirketinin genel merkez binasının dışına bannerımızı asarak eylem yaptık.

Nükleer karşıtı fetva

Endonezya’nın Cava merkez uleması nükleer karşıtı fetvayı yayınlamadan önce olayı bütün yönleriyle ele aldı. Ulema, bilimadamları na, enerji sanayisi uzmanlarına, cemaat önderlerine, çevreci aktivistlere ve Kuran’a başvurdu ve uzun süren tartışmaların ardından şu sonuçlar çıktı:

Nükleer enerji haramdır. Zararları, yararlarından çoktur.

Nükleer enerji tehlikelidir çünkü radyoaktiftir. Nükleer enerji tehlikelidir çünkü nükleer atıklarla başaçıkmanın bilinen hiç bir yolu yoktur.

Endonezya dünya üstünde en fazla müslüman nüfusa sahip ülke.

Nükleer santral

Endonezya hükümetinin nükleer santral yapmayı planladığı Cava’da 2006 yılında gerçekleşen depremde 2.735’ten fazla insan öldü. Volkanik bir dağ olan ve patlama potansiyeli olan Merapi de yine burada bulunuyor.

Greenpeace Endonezya Enerji Kampanyası Sorumlusu Nur Hidayati, "Nükleer enerji ülkemiz açısından oldukça tehlikeli bir seçenektir. Endonezya’nın gezegende ‘Pasifik ateş halkası’ olarak bilinen anahat volkanik dağ zincirinde ve tektonik plakaların birleşme noktasında olması onu depremlere karşı savunmasız kılıyor. Endonezya hükümetinin özellikle bir avuç elitin dar görüşlü çıkarları için milyonlarca vatandaşını ve gelecek nesilleri riske etmemesi etik bir zorunluluktur" dedi.

Planın arkasındaki şirket olan PT, Medco Energi Internasional, 2016’ya kadar 2000 Megawattlık bir nükleer santral yapmak için 3 milyar ABD doları istedi. Ancak hem önerdikleri teslim tarihi, hem de talep ettikleri ücret gerçeküstü. Bugüne kadar, dünya üzerinde yapılmış olan nükleer reaktörlerden neredeyse hiçbiri en başta iddia edilen zamanda ve bütçeyle tamamlanamadı .

Hidayati "Medco neden iklim değişikliğini çözmenin ve enerji güvenliğini sağlamanın önünde engel olmaktan öteye gidemeyen tehlikeli nükleer ve kirli kömür kullanımını zorluyor? Medco neden jeotermal, güneş, mikro-hidro, rüzgar ve biyokütle gibi güvenliği ıspatlanmış yenilenebilir kaynakların verimliliğini gözardı ediyor?" diye sordu.

Biz ne yapıyoruz?

 kdGreenpeace aktivistleri Medco genel merkezinin bina çatısına çıkarak üzerinde "Medco, ellerini nükleerden çek" yazan 30 metrelik bir bannerı binadan aşağıya sarkıttılar.

Greenpeace olarak şu anda reaktörün yapılması planlanan alandaki yerel halkla ve Endonezya sivil toplum gruplarıyla çalıştığımız gibi, kendi protestomuzu da yürütüyoruz.

Dün sekiz aktivist Medco binasına gitti. Aktivistlerden ikisi bina çatısına çıkarak üzerinde "Medco, ellerini nükleerden çek" yazan 30 metrelik bir bannerı binadan aşağıya sarkıttı. Aktivistlerin hepsi bina güvenliği tarafından gözaltına alındı, fakat sonra serbest bırakıldı.

 

KAYNAK : http://www.greenpea ce.org/turkey/ news/nukleer- enerji-haram

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: www.kentvedemiryolu.com