Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Demiryollarında Etik Olmayan İlişkiler TBMM de

(yorumlar kapalı)

 kdDemiryollarında Pamukova kazasından sonra oluşturulan bağımsız bilim kurulu ve demiryollarında özelleştirme girişimleri ile beraber bir bir kurulan Derneklerden biri olan Rayder arasındaki ilişkiler ağı CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK tarafından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle 16.07.2008 tarihinde yazılı soru önergesi olarak TBMM Başkanlığına verildi.

Soru Önergesinde Av. Adnan Ekinci’ nin önce TCDD’ye daha sonra Ulaştırma Bakanlığına Uzman olarak atanmasındaki dayanak , bağımsız bilim kurulu üyeleri, rayder, TCDD, İBB ilişkileri soruldu, TCDD nin ihalelerinde Rayder Üyeliğinin aranan bir şart olup olmadığının açıklanması istendi. Soru Önergesinin tam metni aşağıdadır.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK

  kd

                       

T.B.M.M. CUMHURİYET HALK PARTİSİ 

Grup BaşkanlığıTarih: 16. 7. 2008Sayı: 3564 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

  Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.                                   

Ali İhsan KÖKTÜRK                                                             

CHP Zonguldak Milletvekili 

  1. 22 Temmuz 2004 yılında meydana gelen Pamukova Hızlandırılmış Tren Faciası sonrasında oluşturulan TCDD "Bağımsız Bilim Kurulunda" yer alan Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, Prof. Dr. Sıddık Yarman ile Prof.Dr. İnal Seçkin, şuan ki Hızlı Tren inşaatını denetleyen Bağımsız Bilim Kurulu içinde de görev almakta mıdırlar? Bu isimlerden, Prof. Dr. Mustafa Karaşahin Ulaştırma Bakanlığı Danışmanlığı görevine de getirilmiş midir? Getirilmişse içinde bulunduğu kurul "Bağımsız Bilim Kurulu" olarak değerlendirilebilir mi?
  2.  Prof. Dr. Sıddık Yarman kaza sonrasında ortaya çıkan RAYDER adlı dernekte Genel Sekreter olmuştur. Prof. Dr. Mustafa Karaşahin ile Prof. Dr. İnal Seçkin de RAYDER adlı bu derneğin çalışmalarında aktif olarak görev almaktadırlar. Bu derneğin ve yöneticilerinin TCDD ile ticari yönü de olan ilişkiler içinde olduğu iddiaları  doğru mudur? Derneğin, yöneticilerinin veya yukarıda ismi belirtilen kişilerin Ulaştırma Bakanlığı veya TCDD ile herhangi bir şekilde ticari ilişkileri var mıdır? Kendilerine herhangi bir işin karşılığı olarak Ulaştırma Bakanlığı veya TCDD tarafından herhangi bir ücret ödenmiş midir?
  3. Bir gazetedeki köşe yazılarında, Kaza sonrasında, "Bağımsız Kurul raporları" dışındaki tüm raporları eleştiren, TCDD Genel Müdürünü sürekli olarak savunurken makinistleri suçlayan Gazeteci Av. Adnan Ekinci’nin, önce TCDD kadrosuna, akabinde de Ulaştırma Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine atandığı doğru mudur?
  4. 5253 sayılı Dernekler Kanunu ile 5072 sayılı DERNEK VE VAKIFLARIN KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE İLİŞKİLERİNE DAİR KANUNUNA göre, kamu kurumlarının derneklerle ve vakıflarla ticari iş yapması, kurumun bir hizmetini bu dernek ya da vakıflar aracılığı ile gördürmesi ve kamu kurum ve kuruluşlarının binalarını kullandırması suç teşkil etmesine rağmen, TCDD’nin bazı kurum içi eğitimlerini RAYDER adlı bu dernek aracılığı ile yaptırdığı, İstanbul Haydarpaşa Gar Sahasındaki TCDD’ye ait olan eski Malzeme Müdürlüğü binasını bu derneğe kullandırdığı, kira da dahil hiçbir gider için para almadığı doğru mudur?
  5. RAYDER’in Başkanı ve bir kısım yönetim kurulu üyeleri ile TCDD Genel Müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kökenli midir? Şayet kökenli ise, ortak kökenden kaynaklanan ilişkiler ağı söz konusu mudur?
  6. RAYDER, uluslararası birçok toplantıya katılmakta, TCDD’nin düzenlediği sempozyumlarda destekçi olmakta, birçok toplantıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu derneğin, bu kadar faaliyeti hangi kaynakla sürdürdüğü, kaynağın nereden geldiği konusunda Bakanlıkça veya diğer ilgili devlet birimlerince herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?
  7. Ülkemizde, yukarıda bahsi geçen 3–4 isim dışında, ulaştırma konusunda yetkin bilim insanı, üniversite kürsüsü, meslek odası, sendika ve kitle örgütü yok mudur? Bakanlığın ve TCDD’nin ilgili faaliyetleri büyük oranda neden sadece bu 3-4 isimle organize edilmektedir?
  8. 2006 yılından bu yana TCDD’ye ait işlerde RAYDER’e üye veya yönetici olan kişiler ve bu kişilerin şirketlerince ne kadar ihale kazanılmıştır? Aynı tarihten bu yana RAYDER’e üye olmayan kişi ve kurumlara ne kadar ihale verilmiştir?  

Soru önergesi 18.07.2008 tarihli sabah gazetesinde  http://www.sabah.com.tr/2008/07/17/haber,4A2ADD22E9524B23A9198CDD59EA4D83.html linkinde de haber konusu olmuştur.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu