Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Cumhuriyet Devriminin Yolu Atatürk Bulvarı

 kdKoleksiyoncular Derneğinin hazırladığı, Atatürk Bulvarı’nın Cumhuriyet tarihimizdeki siyasal, sosyal, ekonomik ve sanatsal öneminin tarihi fotoğraflar eşliğinde sunulduğu "Cumhuriyet Devriminin Yolu Atatürk Bulvarı" adlı sergi Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde 10 Şubat 2009 tarihi 18.00 dan itibaren izlenebilecektir.

 

Bulvarı üzerinde bir demiryolu durağı da bulunmaktadır. Sincan-Kayaş banliyö hattı’nın, Atatürk Bulvarı’nı kestiği noktada, Yenişehir tren istasyonu bulunmaktadır.

 

Sergi davetiye ve afişlerinde bitiş tarihi, 15 Şubat 2009 olarak belirtilmiş olmasına rağmen yarıyıl tatilinden dönen öğrencilerinde izleyebilmeleri için 05.03.2009 tarihine kadar uzatıldığı bildirilmiştir. Sergiyle ilgili kapsamlı bir kitap hazırladığı da etkinliğin sözcüleri tarafından ifade edilmiştir.

  kd

Atatürk Bulvarının üzerinden geçen ve Ankara Garını Yenişehir İstasyonu ve ardından da doğuya bağlayan Yenişehir köprüsünün 1930’lardaki görünüşü. O dönem Atatürk Bulvarı üzerinde tek köprü varmış, çift hat için gerekli olan ikinci köprü daha sonra Eskişehir Demiryol Fabrikasında (şimdiki Tülomsaş) üretilecek ve 1958 yılının Cumhuriyet Bayramında hizmete açılacaktır. Atatürk Bulvarındaki geniş orta refüj ve ağaçlandırma dikkat çekici

 (Fot ve alt yazı kaynak http://e40003.me.metu.edu.tr/Ankara/)

 kd

Foto:İsmail Emre

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu