Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği:Haydarpaşa Gar Binası Yangını Konusundaki Görüşlerimiz

(yorumlar kapalı)

resimSon yıllarda ihmal ve bilgisizlik sebepleri ile çatılardaki yangınların çoğaldığına şahit olmaktayız. Can kayıplarına, sakatlanmalara yol açabilen, ülke ve fertlerin ekonomilerine zarar veren ve en son Haydarpaşa Gar Binası yangını örneğindeki  gibi tarihi değerlerimizin yitirilmesine sebep olan bu gibi çatı yangın olayları derneğimizi ve üyelerimizi son derece üzmektedir.

Genellikle tamiratlar, baca dibi ve detay izolasyonları sırasında çıkan çatı yangınlarını çıkmamasını sağlamak ve bu gibi yangınların tekrarını önlemek hiç zor değildir.

Çatılarımızda yapacağımız tadilat, yenileme veya tamiratlar öncelikle çatı sektörü içinde olan uzman bir firmanın sorumluluğunda olmalıdır. Doğru planlama, doğru ekipman seçimi, işin ehli, bilgili elemanların kullanılması ve iş güvenliği tedbirleri ile can ve mal kayıplarının önlenmesi her zaman mümkündür. Derneğimiz son 8 senedir bu konularda eğitim vermekte üyelerini, çatı ile ilgili tüm ilgilileri çatı konusunda bilgilendirme ve uygulama çalışmaları yapmaktadır. Çatı sadece izolasyon malzemesi veya taşıyıcı veya mimari görünüş veya kaplama malzemesi değil, hepsinin ahenkli bir bütünüdür. Dolayısıyla çatı işleri sadece bir konuda yetkin firmalar ve ustalarca değil çatının tamamına hakim çatı firmaları tarafından yapılmalıdır. İşin verilmesi sırasında bu seçim işveren tarafından bilinçli olarak yapılmalıdır.

Yapılacak iş,(bu tamirat, tadilat veya yenileme olabilir) binanın yapısına, mevcut projesine veya yenileme projesine uygun olarak bir mimar veya mühendisin veya bir uzmanın yönlendirmesi ve görüşü doğrultusunda planlanmalıdır. Bilhassa tarihi ve eski binalarda uygulamanın yapılacağı yer önceden görülmeli, tehlikeler ve tehlike boyutları görülerek gerekli önleyici tedbirler alınmalıdır, gerektiğinde yangın konusunda uzman kişilerin desteği ve görüşlerine başvurulmalıdır.resimTamirat veya tadilat işlerinde çatının detaylarına ve standartlara uygun malzeme seçilmeli ve yapılacak işi uygulayacak kişilerin bu tip çatı konularında bilgileri ve yeterlilikleri kanıtlanmış olmalıdır. Bu gibi kişiler doğru malzemeyi doğru ekipman ve doğru usuller ile uygulayacak ve yeterli emniyet tedbirlerini alacaklarsa da, uygulamanın her safhasında denetlenmelerinde fayda vardır.

Her yapılan çatı işi küçük dahi olsa önemsenmeli ciddiyetle ele alınmalıdır. Mevcut ustalar tarafından hemen yapılsın değil de; konusunda uzman çatıcı olanlar tarafından yapılsın anlayışına dönmeliyiz. Unutulmaması gereken hiç istenilmese dahi, çatı üzerinde yapılan her hatanın çalışanlara, işverene veya çevreye telafisi olmayan can ve mal zararları verebileceğidir.

Çatıder olarak her zaman kullandığımız sloganımızı bir kere daha tekrar etmek istiyoruz. ” Çatılarınızı Bilinçli Kişi ve Uzman Kuruluşlara Yaptırmak Yatırımınızı Korur Size ve Ekonomimize Kazanç Sağlar” . Sonuncu yangından ders almış olmak ve benzeri üzüntüleri bir defa daha yaşamamak dileğimizdir. Derneğimiz bu tip olayların meydana gelmemesi için önceden alınacak önlemler yönünde her türlü eğitim, yardım ve katkı vermeye hazırdır.

Kaynak: http://www.catider.org.tr/duyurular.php?id=45

  

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu