Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Bu Treni Kaçırmayın

selcuk-kurgu-kapak.jpg2010 yılı içinde tren meraklılarının üyesi bulunduğu e-posta grubuna Abdurrahman Usta’nın “yapacağım maket tren kurgusunda modelleme çalışmamda kullanılmak üzere 1980 yılı Selçuk istasyonuna ait elinde fotoğraf bulunan var mı?”  diye bir e-posta mesajı düştü. Daha sonraları ise oluşmaya başlayan maket kurgunun fotoğrafları ve videoları paylaşılarak kurgu üzerine görüş ve öneriler istendi. 2012 yılı Mart ayında ise maket ustası Abdurrahman Usta’nın, Selçuk-Efes-Meryemana temalı model tren kurgusunun Hollanda’da gerçekleştirilen yarışmada birinci seçildiği haberini yine bir demiryolu sevdalısı ve TCDD’nin buharlı dönem video kayıtlarının arşivcisi Dr. Fehmi İNEL’den öğreniyoruz.  

selcuk_kurgu_2.jpgAbdurrahman Usta’nın, Selçuk-Efes-Meryemana temalı model tren kurgusu 2-4 Mart tarihlerinde Hollanda’nın Utrechet şehrindeki Kraliyet Müzesinde gerçekleştirilen iki aşamalı ve seçimli yarışmanın sonunda, yılın en iyi kurgu ustasının, model trenciliğin “Oscar”ı olarak bilinen ödülle ödüllendirilmiştir.

Abdurrahman Usta’nın, Selçuk-Efes-Meryemana temalı model tren kurgusu, 10,5 metre uzunluğunda 1,5 metre eninde tasarlanmış olup, 1/87 ölçektedir. 1980 yılında Selçuk istasyonunda çalışmış buharlı ve dizel lokomotif ile vagonları arşivler taranarak bulunmuş, ölçeğine uygun yeniden tasarlanmıştır. Araçlar ise dijital hareketli ve seslidir. Sol tarafında Efes Antik Kenti’nden kesitler, sağ tarafında ise Meryemana Evi kesiti yer almaktadır. Elektrik ve elektronik sistemler ise kurguya Ali AKSIN tarafından uygulanmıştır.

2012 yılı için Dünyanın en güzel kurgusu seçilen Selçuk-Efes-Meryemana kurgusunun mimarı Abdurrahman Usta da dünyadaki sayılı Ustaların arasında yerini almıştır. Yurtdışından birçok organizasyondan gösteri için teklif alan çalışma 18-22 Nisan Almanya’nın Dortmund Kentinde Intermodellbau dünyanın en büyük modelcilik fuarını katılmıştır. Mayıs 2012 ayında ise gene seçkin kurguların Yer aldığı Almanya’nın Leverkursen kentindeki fuarda sergilenmiştir.

selcuk_kurgu_4.jpgEfes Antik Kenti ve Meryemana Evi’nden gerçekçi kesitlerin de yer aldığı 1/87 ölçeğinde, 10,5 metre uzunluğundaki eser, Rahmi M. Koç Müzesi’nde meraklılarını bekliyor. Rahmi M. Koç Müzesi, “Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası” sergisi ile ziyaretçilerine, 1980’lerin Türkiye’sinin bir kesitini sunuyor.

Her yaştan ziyaretçiye hitap eden “Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası” sergisi, 8 Kasım 2012 ila 2 Haziran 2013 tarihleri arasında hafta içi 10.00 ‘dan 17.00’ye, hafta sonları 10.00’dan 18.00’e kadar gezilebiliyor.

2010 yılında başlanan ve 16 ayda tamamlanan eser, 10 buçuk metre uzunluğunda. Projede; insan gözüyle detayların seçilebildiği ve gerçekçiliğin yakalanabildiği dünyadaki en yaygın model tren ölçeği 1/87 HO kullanılmış. Malzeme seçiminde ağırlıklı olarak plastik, tahta ve rezin kullanılırken binaların, kayaların ve duvarların çoğunluğunda ise seramik alçısı tercih edildi. Araba, insan figürleri, vagon ve lokomotifler 1980’lerinTürkiye’sine ait fotoğraf arşivleri taranarak modifiye edilmiş. Ağaçların gövdeleri elektrik teli, yaprakları ise yün ve kağıt parçacıklarından yapılmış. Özellikle ağaç işçiliklerinin ortaya çıkarılması ve zengin renklerin sunulması için mevsim olarak ise sonbahar seçilmiş.

selcuk-kurgu.jpg16.12.2012 Pazar günü 46. Pazar Haydarpaşa gar eyleminden sonra bir grup arkadaş ile beraber Koç Müzesine giderek Abdurrahman Usta’nın Selçuk-Efes-Meryemana temalı model tren kurgusunu ziyaret ettik.

Kurgunun başında bizi Abdurrahman Usta ve Ali Aksın karşıladılar. Abdurrahman Usta bizim kurgu hakkındaki meraklı sorularımızı bıkmadan usanmadan yanıtladı. Daha sonra ise kurgu üzerinde bizim fark edemediğimiz her bir ayrıntının hikayesini bizimle paylaştı.

Koç Müzesindeki “Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası” sergisini izlemek için önünüzde uzun bir süre var ancak zaman çabuk geçiyor “bu treni kaçırmayın”

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu-tugay