Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

BTS’li Demiryolculardan İzban Turnike Eylemi

(yorumlar kapalı)

resimKESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şube üyesi emekçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile TCDD 3. Bölge ortaklığındaki İzban AŞ‘de “demiryolu emekçilerinin trenlere parayla binmesi” uygulamasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdikleri eylemlerin ardından talepleri konusunda herhangi bir adım atılmadığını belirten BTS üyeleri 10 Şubat günü gerçekleştirdikleri eylemle Alsancak Garı’nda bulunan İzban Banliyö Durağı’ndaki turnikeler önünde ücretsiz geçiş eylemi yaptı.

Eyleme flamalarıyla katılan BTS üyeleri, Bizler demiryolcuyuz, kimlik kartlarımız var. İzban’nın kullanılır hale gelmesinde ve şu an kullanılıyor olmasında bizim emeğimiz geçti. Bizler de ücretsiz geçiş hakkı istiyoruz. Bunu da fiilen uyguladık. Daha önce basın açıklaması ve vizite eylemi gerçekleştirdik. Ama talebimiz dikkate alınmadı. Bizler buradan bir kez daha uyarmak için şimdi turnikelerden ücretsiz geçeceğiz” diyerek İzban girişi turnikesinden giriş yapmak istediler.

BTS üyelerinin eylemi İzban güvenlik şefi ile şirket yöneticisi tarafından engellenmek istendi. Burada kısa bir arbede yaşandı. BTS’li emekçilerin kararlı tutumu ile içeriye girildi. Ama trenin kapısı bir süre açılmadı bunun üzerine sloganlarla durumu protesto eden emekçiler orada bulunan yolculara eylemin amacını anlattılar ve trenin içine girdiler. Alsancak Durağı’ndan Halkapınar Durağı’na giden emekçiler talepleri dikkate alınmadığı koşullarda eylemlerinin dozunun artacağı uyarısında bulundular.

Eylemde “İzban şaşırma sabrımızı taşırma!”, “Direne direne direne kazanacağız!”, “Ücretsiz geçiş hakkımız engellenemez!” sloganları atıldı.

Eylemi değerlendiren BTS İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar “İzban’dan ücretsiz yararlanma talebimizle ilgili daha önce iki kez uyarı eylemi yapmıştık. Taleplerimizin dikkate alınmaması üzerine bu gün 10 Şubat 2011 tarihinde saat 17.00 da İzban’a topluca ücretsiz binme eylemi gerçekleştirdik. İZBAN yetkilileri ve İZBAN a ait güvenlik görevlileri ile kısa süreli bir arbede yaşadık. Bizi engellemeye çalışan güvenlik görevlilerini yararak ücretsiz bindik. İzban talebimizden ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Tüm demiryolcuları yakından ilgilendiren bu sorunda sendikamız BTS tek başına mücadelesini sürdürmektedir” dedi.

  

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu