Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Bahar konserleri

stanbul Avrupa Korosu, iki geleneksel mekanında iki konser vermeye hazırlanıyor. 6 ve 7 Haziran 2008 tarihlerinde Giacomo Puccini’nin Messa di Gloria adlı eserinin seslendirileceği konserler Harbiye St. Esprit Katedrali ve Moda Asompsiyon Kilisesi‘nde gerçekleşecek.
Şef: Gökçen Koray 
Piyanist: Sergei Gavrilov 
Solistler: Burkay Adalığ (Bas), Taner Evin (Tenor)

Yer: St. Esprit Katedrali, Harbiye
Tarih: 6 Haziran 2008, Cuma
Saat: 20.30
Giriş ücretsizdir.

Yer: Asompsiyon Kilisesi, Moda
Tarih: 7 Haziran 2008, Cumartesi
Saat: 20.30
Giriş ücretsizdir.
Giacomo Puccini (22 Aralık 1858 – 29 Kasım 1924)

Imageİtalyan besteci Giacomo Puccini, operalarının dramatik yapısı, melodilerinin zenginliği ve güçlü tekniğiyle operada Gerçekçilik Akımı’nın önde gelen temsilcilerindendir. La Boheme, Tosca ve Madam Butterfly adlı operaları tüm dünyada ilgiyle karşılanmış ve birçok kez sahnelenmiştir.

Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini 23 Aralık 1858’de İtalya’nın Lucca kentinde değerli müzikçiler yetiştirmiş bir ailenin çocuğu olarak doğdu.Aile geleneğine uygun olarak başlangıçta orgcu olmak niyetindeydi. Ne var ki, Verdi’nin Aida operasını izlediği gün yaşamında bir dönüm noktası oldu.Onu dinledikten sonra opera bestecisi olmaya karar verdi. Milano Konservatuarında müzik öğrenimini başarıyla tamamladı ve çok geçmeden ilk operası Le Villi’yi yazdı. Bu yapıtı 1884’te Milano’da sahnelendiğinde büyük bir başarı kazandı.Bu olay dönemin ünlü müzik yayıncısı Giulio Ricordi’nin ilgisini çekmesini ve aralarında uzun yıllar sürecek bir dostluğun oluşmasını sağladı. 1889’da Milano’da La Scala’da sahnelenen ikinci operası Edgar librettosu zayıf olduğu için başarısızlığa uğradı. 1893’te Ricordi sanatçıyı Wagner’in Nürnbergli Usta Şarkıcılar operasını izlemesi için Almanya’nın Bayreuth kentine gönderdi. Wagner’in müziğinden etkilenen Puccini, gelecekte konularını seçerken daha özenli olmaya karar verdi. Aynı yıl oldunluk döneminin ilk operası olan Manon Lescaut’yu yazdı ve bu yapıtıyla büyük başarı kazandı.

Puccini’nin operaları içinde ünlü olan diğer eserlerden biri La Boheme’dir. Sanatçı ilk kez 1896’da sahnelenen bu yapıtını, Henri Murger’in Paris’teki sanatçıların ve öğrencilerin yaşamını anlatan romanından esinlenerek yazmıştı. 1900’de Tosca’yı, 1904’te bir Japon kızıyla Amerikalı bir deniz subayı arasındaki mutsuz ilişkiyi konu alan Madam Butterfly’ı yazdı. La Fanciulla del West (Altın Batı’nın Kızı) operası ilk kez 1910’da Arturo Toscanini yönetimindeki New York Metropolitan Operasında sahnelendi. Çağdaş opera bestecilerinden Claude Debussy, Richard Strauss, Arnold Schönberg ve Igor Stravinsky’nin yapıtlarına ilgi duyan Puccini, o dönemde her biri değişik üslupta tek perdelik operalar besteledi. Bu yapıtlardan Il Tabarro (Pelerin) gerçekçi, Suor Angelica duygusal, Gianni Schicchi ise güldürücü oyunlardı. Son yapıtı Turandot’yu tamamlayamadan gırtlak kanserinden öldü. Bu yapıtı sonradan besteci ve orkestra yönetmeni Franco Alfano tamamladı.

Operaları
Le Villi 1884
Edgar 1889
Manon Lescaut 1893
La Boheme 1896
Tosca 1900
Madam Butterfly 1904
La Fanciulla del West (Altın Batı’nın Kızı) 1910
La Rondine 1917
Il Trittico: Il Tabarro (Pelerin), Suor Angelica (Rahibe Angelica), Gianni Schicchi 1918
Turandot 1924

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: http://www.iec-tr.org/