Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

ABD’de Kuralların Değişmesi Sendikal Hakları Arttırdı, Geliştirdi

(yorumlar kapalı)

resimABD’de işçi sınıfı organizasyonu federal ajansın temel atma kararını, taşıma-ulaştırmadaki kuralı değiştirmek böylece sendikaya organize olabilmek için kolaylık sağlamak adına benimsedi.

10 Mayıs günü, havayolu ve demiryolu sektöründe endüstriyel ilişkileri idare eden(yöneten) Ulusal Arabuluculuk Kurulu (NMB), sendika seçimi yönetiminde yapılan değişikliği yayınladı.

Yeni kural çalışanlara, oylamayla çoğunluğun sağlanması halinde sendikaya üye olması ya da düzenleme yapılmasına olanak sağladı, bundan önce, Demiryolu İş Yasası (RLA) altında, sendika seçimlerine katılmayanlar sendika temsilcilerine karşı oy kullanmış olarak kabul edilirdi. Sendikaların yapmış olduğu kampanyayla değişen kural(yasa değişikliği, iyileştirme) 570,000 den fazla havayolu ve demiryolu çalışanını etkiledi.

Teamsters Genel Başkanı Jim Hoffa açıklamasına göre "Sendika düzenlemesini isteyen çalışanlar, iş güvenliği ve iç huzuru arayışındalar. Kuralın değişmesiyle, NMB dengeleri kurarak, çalışanlara sendikal düzenleme yapma hakkını verdi.
NMB’nin almış olduğu karardan memnunum ve Teamsters sendikasının böyle bir şansın gerçekleşmesini sağlamasından gurur duyuyorum."

Bu arada James C Little, Ulaştırma İşçileri Birliği (TWU) Amerika başkanı, pazartesi günü konuştu: "Bugün, havayolu ve demiryolu çalışanları, iş sahasında demokrasiye kavuştu. Amerika’da, genellikle verilen oylar (taşıma-ulaştırma çalışanıysanız verebilirsiniz) sayılır ardından da oy vermeyenlerinki sayılır. TWU geçmişte seçimleri kaybetmişti bunun nedeniyse varsayılan oy verecekler ya izinliydi, ya hastanedeydi ya da ulaşılamıyordu; yani her verilmeyen oy sendikamıza karşı sayılıyordu."

Kaynak: http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.itfglobal.org%2Fnews-online%2Findex.cfm%2Fnewsdetail%2F4490%2F&h=dc678

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu