Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü 100 Yaşında

(yorumlar kapalı)

resim8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu sene 100’üncü yılını dolduruyor. Kadın örgütleri de 100’üncü yıl için eylem ve etkinlik takvimlerini açıklamaya başladılar. 8 Mart Kadın Platformu, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve barış için sokaklarda olacaklarını bildirdi. Demiryollarında 8 Mart etkinliğinin adresi tarihi Haydarpaşa Gar binası.

Bu seneki 8 Mart etkinliklerinin adanacağı isimler şu şekilde:

"16 yaşında diri diri gömülen Medine için, toprağın altından duyuracağız sesimizi. Havan mermisiyle katledilen Ceylan Önkollar için, kendi diline ve  kimliğine yasaklı Kürt kadınlarıyla birlikte haykıracağız barışı. Hapsedilse de susmayan Seher Tümer ve  Olcay Kanlıbaş için büyüteceğiz mücadelemizi. Tutsak edilmeye çalışılan Pınar Selek olacağız 8 Mart’ta. Güvenceli iş için TEKEL olacağız sokaklarda."

ANKARA
Ankara’da eylem programı şöyle: 1 Mart 2010: Cezaevindeki kadınlar için Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünden meşaleli yürüyüş yapılacak. 6 Mart 2010: Sakarya Caddesinde 8 Mart ile ilgili stantlar açılacak. 8 Mart 2010: 8 Mart Mitingi düzenlenecek.

İSTANBUL’DA İKİ MİTİNG

İstanbul’da biri yalnızca kadınların, diğeri ise kadın ve erkeklerin birlikte katılacağı iki miting yapılacak. Adres Kadıköy.8 Mart İstanbul Kadın Platformu’nun organize ettiği ilk miting, 6 Mart Cumartesi günü yapılacak. Yalnızca kadınların katılacağı mitingde kadınlar, emeklerinin yok sayılmasına, yoksullaştırılmaya, her türlü erkek şiddetine karşı sesini yükseltecek.

8 Mart Emekçi Kadınlar Platformu üyeleri de 7 Mart’ta Kadıköy’de  eylem gerçekleştirecek. Platform sözcüsü Esin Yıldız, ilerici ve devrimci kurumlar olarak o gün erkeklerle el ele alanlarda olacaklarını açıkladı. Yıldız, işçilere ve emekçilere yönelik saldırıların yoğunlaştığı ve buna karşılık direnişin de giderek yükseldiği bir dönemde, Entes, Meha, DESA, TEKEL’de işçi kadınların verdiği mücadeleyi alanlardan selamlayacaklarını belirtti.

resim

Haydarpaşa’da 8 Mart Etkinlikleri

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 Nolu Şubesi kadın Komisyonunca düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün 100. yıl etkinlikleri Demiryolu emekçisi kadınların katılımı ile 102 yıllık tarihsel, kültürel mirasımız olan Haydarpaşa Garında gerçekleştirecektir.

Etkinlik programımız aşağıdaki şekildedir.

Etkinlik programı

Tarih: 8 Mart 2010

Yer: Haydarpaşa Gar

Saat 12.00: Slâyt gösterisi, müzik dinletisi ve ikram

Saat 13.00: Tekel direnişinde kadın olmak Derya KOPARAN

Saat 14.00: Namus Cinayetleri Dilşah DENİZ (Şahmeran Kadın Dayanışma ve Araştırma Merkezi Derneği)

Not: Etkinlik programı süresince 8 Mart konulu standımız açık olacaktır.

İZMİR’DE ETKİNLİKLER 8 GÜN SÜRECEK

8 Mart Dünya Kadınlar Günü İzmir’de de sekiz gün sürecek etkinliklerle kutlanacak. 100. yılı olması nedeniyle bir haftaya yayılan etkinlikler hakkında bilgi veren İzmir 8 Mart Kadın Platformu sözcüsü Nuran Yılmaz "İstediğimiz ülkemizde kadın mücadelesinin güçlenmesine ve yol almasına olumlu ve yapıcı katkı sunabilmektir. İşte bu bilinç ve ortak çaba ile 8 Mart’ta ortak etkinliklerde buluşmayı ve daha çok kadına ulaşmayı, çoğalmayı diliyoruz" dedi.
Bir haftaya yayılacak programın ilk gününde 1 Mart pazartesi, cezaevlerinde tutulan kadınlarla ilgili basın açıklaması ve kart gönderme eylemi, Buca Forbes’te kadın yürüyüşü yapılacak. Sivil toplum örgütü, parti ve sendikaların düzenlediği etkinlikler, hafta boyunca yapılacak panel, yürüyüş, dans ve belgesel gösterimlerinin ardından 8 Mart akşamı sona erecek.

8 MART TATİL OLSUN

Öte yandan, KESK, DİSK ve TTB’li kadınlar TBMM önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaparak, 8 Mart’ın resmi tatil olması gerektiğini söyledi.  Kadınlar adına basın açıklamasını yapan KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül,  8 Mart’ın 100’üncü yılında; savaşlara, kapitalizme, şiddete, ırkçılığa ve erkek egemenliğine karşı mücadeleyi yükseltmek için bir araya geldiklerini belirterek, 8 Mart’ın  basit bir kutlamadan ziyade; emeğin, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın güçlü haykırıldığı, kadın örgütlülüğünün geliştirildiği günlere dönüştürülmesini amaçladıklarını bildirdi. Morsümbül, taleplerinin iş yerlerine sıkıştırılmaya ve güvencesizliğe karşı mücadeleyi yükseltme amaçlı olduğunu belirtti.

Kaynak: http://www.birgun.net/actuel_index.php?news_code=1267233195&year=2010&month=02&day=27

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu