Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

26. Yılında Çernobil’e Lanet, Nükleere Hayır Yürüyüşü’ne Davet

(yorumlar kapalı)

26.yilinda-cernobil.jpg26 Nisan 1986’daki Çernobil nükleer felaketinin üzerinden tam 26 yıl geçti. Santralin patlamasıyla gerçekleşen katliam sonrası bizler bu ülkede 26 yıldır “Çernobil’in Çocukları” olarak anıldık. Sevdiklerimizi…, dostlarımızı, yakınlarımızı toprağa koyduk. 26 yıldır her gün nükleere ve bunu başımıza bela eden sisteme lanet ettik.

Çernobil faciasının dünyayı kasıp kavurduğu günlerde zamanın darbeci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, “Biraz radyasyon kemiklere yararlıdır”, Başbakan Turgut Özal “Radyoaktif çay daha lezzetlidir” diyebiliyor; Sanayi Bakanı Cahit Aral ise halkın huzurunda radyasyonlu çay içebiliyordu.

Yıllar önce devlet tarafından işlenen bu suç, bütün ölümlere ve bilimsel verilere rağmen kabul edilmediği gibi üstü küstahça örtülmeye çalışıldı. Bugün bu tavır, darbe dönemini aratmayan uygulamalarla, aynı vurdumduymazlık ve pişkinlikle devam etmektedir.

Çernobil ile Fukuşima’nın etkileri halen devam ederken, dünyanın her yanından nükleer sızıntı / kaza haberleri gelirken ve nükleer karşıtlığı hız kazanırken, Sinop’a, Mersin’e ve Trakya’ya nükleer santral yapabilmek için son haftalarda Resmi Gazete’de ferman üstüne ferman yayınlayan; Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne çevirmek ve kanlı savaşları için nükleer silah elde etmek isteyen, Çin’e, Rusya’ya santral antlaşmaları için iş ortakları ile seyahatler düzenleyen dayatmacı zihniyete karşı bir araya geliyoruz.

Özetle 26 Nisan’da yaşanmış, geçmiş bir acıyı anmıyoruz; hala süren ve daha nesillerce sürecek bir felakete ve hala değişmeyen bir zihniyete isyanımızı haykırıyoruz. Yaşamımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyonla zehirlemeye devam edecek olan Çernobil katliamının 26. yılında, Termiğe, HES’lere, Nükleere kısacası yaşamımızı, kültürümüzü yok eden “proje”lere, yağma, talan, rant ve sömürüye karşı doğayı ve yaşamı savunmak için herkesi birlikte haykırmaya davet ediyoruz.

26 yıldır öfkeliyiz, 26 Nisan’da sokaktayız!

KARADENİZ İSYANDADİR PLATFORMU

Tarih: 26 Nisan 2012 Perşembe saat: 19.00

Yer: Taksim Tramvay Durağı (Taksim Meydani)

Şu ana kadar çağrı metnine imza vererek destekleyenler:

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği, AKA-DER

Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu

Bartın Yaşam Birlikteliği

Erzin Termik Santral Karşıtı Çevre Platformu

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, ESP

Fırtına Ekoloji Kolektifi

Halkın Sesi Partisi, HAS Parti

Halkın Takımı

Hasankeyfi Yaşatma Girişimi

Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği

Homur Mizah ve Karikatür Grubu

İmece Toplumun Şehircilik Hareketi

Kamusal Sanat Laboratuarı

Karadeniz Umut Radyo

KESK BTS İstanbul 1 no’lu Şube

Lazika Yayın Kolektifi – Tanura Dergisi

Loç Vadisini Koruma Platformu

Maltepe Nazım Kültürevi

Munzur Çevre Derneği

Nükleer Karşıtı Platform, NKP

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, ÖDP

Peri Suyu Koruma Platformu

RED Dergisi

Senoz Vadisi Koruma Platformu

Solaklı Vadisi Koruma Platformu

Tarım Orkam Sen İstanbul Şubesi

Tüm Üretici Köylü Sendikası, TÜM KÖY SEN

Yeryüzüne Özgürlük Derneği

Yeşil Gerze Çevre Platformu

www.kentvedemiryolu.com

Sanatçı/Yazar/Gazeteci/Akademisyenler:

Adnan Genç, Ahmet Nesin, Alper Taş, Apolas Lermi, Aydoğan Topal, Aynur Uluç, Ayşenur Kolivar, Bajar, Bülent Özdemir, Bülent Uluer, Canan Yaşar, Celalettin Can, Derya Sayın, Doğan Çelik, Emin Şir, Erdal Bayrakoğlu, Erdoğan Emir, Eşber Yağmurdereli, Evrim Kepenek, Filiz İlkay Balta, Gençağa Karafazlı, Haldun Açıksözlü (Laz Marks), Hikmet Ayçiçek, İrfan Önürmen, Kardeş Türküler, Kerem Tekoğlu, Mahmut Hamsici, Marsis, Mehmet Aksoy, Metin Kaçan, Metin Yeğin, Mim. Sami Yılmaztürk, Musa Ağacık, Müfit Can Saçıntı, Neşe Yaşin, Nuray Mert, Orhan Aydın, Özcan Yaman, Özgür Korkmazgil, Prof. Dr. Beyza Üstün, Prof. Dr. Kadir Erdin, Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Prof. Dr. Taner Koçak, Sabahat Aslan, Sami Solmaz, Selçuk Balcı, Sezai Sarıoğlu, Şakir Sağlam, Tahsin Ocaklı, Yılmaz Okumuş, Yusuf Gürsucu.

Ankara Aydın Sanatçılar Girişimi adına Adnan Caymaz, Ahmet Telli, Aydın Şimşek, Erol Üçem, Mehmet Özer, Sibel Özbudun, Şükrü Erbaş, Temel Demirer, Zerrin Taşpınar.

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Güncellenen Destekçi listesi https://www.facebook.com/events/123297371127200/ link adresinden takip edilebilir.

İmzacılar/destekleyenler listesi açıktır. Her türlü öneri ve katkınız için:

karadenizisyandadir@gmail.com

http://twitter.com/karadenizisyan

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu