Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

İlçe Olacağız Bize Durak Şart

(yorumlar kapalı)

torbali-1.jpgAyrancılar, Kuşçuburun ve Yazıbaşı sakinleri Büyükşehir’e yazdıkları dilekçelerle yeni durak talebinde bulundu. Ayrancılar’ın ilçe olması ile bölgede durak ihtiyacı iyice artacak

TORBALI’YA uzatılan Aliağa Menderes Hızlı Tren Hattı’nda alt yapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Hat üzerinde Develi, Pancar, Torbalı ve Tepeköy olmak üzere 5 durak bulunacak. Durakların kendilerine uzak olacağını ifade eden Ayrancılar, Kuşçuburun ve Yazıbaşı sakinleri Büyükşehir Belediyesi’ne yazdıkları dilekçelerle yeni durak talebinde bulundu. Vatandaşlar Yazıbaşı TOKİ konutlarının arkasında kalan bölgede yeni bir durak yapılmasını istiyor.

5 YENİ DURAK

GEÇTİĞİMİZ aylarda yapılan görkemli bir tören ile temeli atılan AliağaMenderes Hızlı Tren Hattı uzatma çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor. Torbalı’lılar heyecanlı bir şekilde hattın bir önce faaliyete geçmesini bekliyor. Projeye göre Cumaovası İstasyonu’ndan sonra Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy’de birer istasyon daha yapılacak. Yine Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy’de birer tane; hat boyunca uygun görülen noktalarda da 3 tane olmak üzere toplam 7 adet karayolu altüst geçidi inşa edilecek. TCDD ile yapılan protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu altüst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hatta çıkarılacak. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin AliağaCumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy’e kadar uzatılması yine TCDD tarafından gerçekleştirilecek. 

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

YENİ durak talebi ile ilgili ilk olarak Yazıbaşı’da Muhtar Ertuğrul Kar öncülüğünde imza kampanyası başlatıldı. Muhtar topladığı imzaları İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Henüz durak ve istasyonlarla ilgili çalışmalar sürerken isteklerinin değerlendirilmeye alınmasını ve projenin yeniden gözden geçirilmesini isteyen Kar, “İnceleme yapıldığında isteğimizde ne kadar haklı olduğumuz görülecektir” dedi. Kuşçuburun’da da muhtar Hayati Ateş öncülüğünde birtakım girişimler olmuştu. Durak ihtiyacının en çok dile getirildiği Ayrancılard’a ise AK Parti İleçe Yönetim Kurulu üyesi Kadir Kayan, soruna nasıl çözüm bulunacağı ile ilgili görüşmeler yaptıklarını söyledi. 

TOKİ ARKASINA DURAK

PROJE ile ilgili Torbalı’da ilçeyi ortadan ikiye böleceği ile ilgili itirazlar yaşanırken, Ayrancılar, Yazıbaşı ve Kuşçuburunluların farklı bir isteği var. Bu bölgede yaşayanlar için sadece Pancar’da istasyon düşünülmesi ve bu istasyonun söz konusu yerleşim birimlerine uzak olması bölge sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Ayrancılar’ın ilçe olması ile bölgenin artacak potansiyelinin göz önünde bulundurulmasını isteyen vatandaşlar Yazıbaşı’da TOKİ konutlarının arkasına bir durak da açılmasını istiyor. 

İŞTE DURAK NOKTALARI

Tekeli, Pancar, Torbalı, Tepeköy yerleşimlerinin bulunduğu bö-lgede 4 adet yeni istasyonun ki-lometreleri ve mıntıkaları

– Cumaovası – Develiköy arası Demiryolu km: 25.190
– Develiköy Demiryolu km: 28.190
– Tekeli Demiryolu km: 31.250
– Pancar Demiryolu km: 35.950
– Pancar – Torbalı arası Demiryolu km: 43.360
– Torbalı Demiryolu km: 48.725
– Tepeköy Demiryolu km: 50.714

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Hasan ÇAKALOĞLU