Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa’da İmar Planına Askı Muafiyetine İptal

(yorumlar kapalı)

haydarpasa-plan-aski.jpgAnayasa Mahkemesi İstanbul’daki Haydarpaşa, Galataport gibi dev kentsel dönüşüm projelerin imar planlarının İmar Kanunu’ndaki askı sürelerinden muaf olacağı ve kesinleşeceği düzenlemesini iptal etti, yürürlüğünü de durdurdu.

Bu karar çerçevesinde imar planları askıya çıkarılacak. Haydarpaşa başta olmak üzere, TCDD’ye ait istasyon, gar ve arazilerinin satışını, okulların DSİ, karayolları arazilerinin, Devlet Hava Meydanları’nın satışını öngördüğü için eleştirilen Torba Kanun’un ilgili 43’üncü madde ise vize aldı. 

 

CHP, 5793 sayılı “Kamu Mali Yönetimi Ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme, imar planlarının “ilan ve askıya dair hükümlerden muaf olacağı” ve “ilan ve askıya dair hükümlerden muaf olarak kesinleşip yürürlüğe gireceği” düzenlemelerini Anayasa’ya aykırı buldu ve iptaline karar verdi.

 

Bu iki maddenin telafisi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlükleri de durduruldu.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu