Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Haydarpaşa Gar Halkındır Diye Gara Yürüdüler

(yorumlar kapalı)

haydarpasa-halkindir-1.jpgHaydarpaşa’nın garın işlevsizleştirilmesi amacıyla hızlı tren ve Marmaray proje çalışmalarının bahane edilerek anahat tren seferlerinin sonlandırılmasının üzerinden geçen bir yılda gar önünde devam eden protesto eylemleri 20.02.2103 tarihinde saat 19.00 da Kadıköy’den Haydarpaşa Gara yapılan geniş katılımlı ve meşalleli bir yürüyüşle devam etti.

Haydarpaşa gar Dönüşüm Planına Kadıköy Belediyesi aracılığı ile 15.000 imzayla yapılan itirazın İBB tarafından red edilmesi haberinin basına eylemle aynı günde düşmesi İBB’ye anında bir yanıt gibi algılansa da eylem bir aydır yapılan örgütlenme çalışmanın eseriydi. Yan yana gelmesi bile düşünülemeyen siyasi anlayışların bir araya getirilerek Haydarpaşa gara geniş bir kamuoyu sahiplenmesinin yaratılması Haydarpaşa Dayanışması’nın bir başarısıdır.

haydarpasa-halkindir-2.jpgKadıköy’de toplanan Haydarpaşa Dayanışması bileşenlerine yürüyüş öncesi bir konuşma yapan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, ” Haydarpaşa Gar Dönüşüm Planları iktidar ve yerel yönetim tarafından 2004 yılından beri hayata geçirilmek istenmektedir. Haydarpaşa Dayanışması olarak da biz bu yağma girişimine karşı inatla direnmekteyiz. Demokrasinin hakim olduğu ülkelerde 15.000 vatandaşın itiraz ettiği bir imar planı o kentin yerel yönetimi tarafından görmezden gelinemez. Bu bir yağma planıdır. Kültür Bakanları aymaz bir tavır sergilemektedir” dedi.

haydarpasa-halkindir-3.jpgİstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen gruba CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve CHP İstanbul Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Demiryol-İş Şube Başkanı Cavit Ocak’da destek verdiler. Ayrıca BTS Genel Merkez ve Ankara Şube Yönetim Kurulu’da Ankara’dan gelerek eyleme katıldılar.

“Haydarpaşa Dayanışması” yazılı pankartın arkasında ellerinde “Susma Diren Haydarpaşa’ya Tren”, “Ulaşım Hakkımız Engellenemez”, “Haydarpaşa Trensiz Vapursuz Kalmayacak” yazılı döviz ve meşalelerle Haydarpaşa Garı’na doğru yürüyüşe geçen kortejin önünde maket buharlı tren ve vagonu ayrıca tren şefi ve hareket memuru kıyafetli aktivistler yürüdü.

haydarpasa-halkindir4.jpgHaydarpaşa Gar merdivenlerini ve önündeki yolu dolduran kitleye Haydarpaşa Dayanışması adına hazırlanan basın açıklamasını Sanatçılar Girişiminden Orhan Kurtuldu tarafından seslendirilmiştir.

Orhan Kurtuldu tarafından okunan basın açıklamasının tamamı aşağıdadır.

Değerli Haydarpaşa dostları, değerli İstanbullular,

2004 yılından beri AKP iktidarı, toplumsal belleğimiz ve aynı zamanda “Kentsel ve Tarihsel Sit Alanı” olan Haydarpaşa Garı, Kıyı ve Liman Alanını çevresiyle birlikte “bilim ve akıldışı” yöntemlerle yağmalamak için ısrarla çabalarını sürdürmektedir.

Tarih, doğa ve kültürel değerler, şehircilik ilkeleri, bilimsel raporlar, toplum tepkileri dikkate alınmadan sadece “rant hırsı” ile hareket edilen bu süreçte “hukuk ve demokrasi” ayaklar altına alınmıştır.

Haydarpaşa Dayanışması olarak 9 yıldır sürdürülen “Haydarpaşa’yı savunma” çabaları, gösterilen demokratik tepkiler ve toplumsal duyarlılıklarla elde edilen kimi kazanımlara karşın Haydarpaşa Gar binası 2 yıl önce yakılmış; 1 yıl önce Garın Anadolu ile bağlantısı kesilmiş; “KORUMA” adında “RANT PLANI” yürürlüğe sokulmuş ve bölgeye inşaat yapımı amacıyla çalışmalara hız verilmiştir.

Kamu yönetimi, planlama, koruma ve hukuk tarihimize “kara bir leke” olarak geçen bu “yağma ve talan” kararını alanları kınıyoruz !

Hukuk mücadelemizin bir devamı olarak “evrensel koruma ilkelerine ve koruma hukukumuza” açıkça aykırı olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen “Koruma Amaçlı Plan”ın yürütmesinin durdurulması ve iptali amacı ile dava açılmıştır.

Bizler “oldu-bitti”lerin yaşanmaması için yargı sürecinin beklenmesi ve yargının “bağımsız ve hukuk normlarını esas alan” bir karar sürecini hızla işletmesini beklemekteyiz…

Hukuksuzluğun, kuralsızlığın ve çılgınlığın “ilke” haline geldiği günümüz koşullarında, kent, çevre, kamu ve emek değerlerine sahip çıkmanın zorluğunu yaşamaktayız. Diktatörlüğe giden yolun kamusal varlıkların haraç-mezat satışı ve rantla örüldüğünün farkındayız. Buna karşın toplumsal duyarlılıkların ve dayanışmamızın bütün zorlukları yeneceğinin bilincinde ve inancını taşımaktayız.

Her bakımdan gelinen bu kritik aşamada Haydarpaşa Dayanışması olarak, yağmaya karşı mücadelemizin 9.yılı, Pazar Nöbetimizin 1. Yılı ve Perşembe Buluşmalarımızın 35.haftasında Haydarpaşa ve çevresini bütün değerleriyle birlikte savunmaya kararlı olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Bizler Tarihi Haydarpaşa Garı önünde duyarlı yurttaşlar, Kadıköylüler, Üsküdarlılar, Istanbullular olarak “talana ve rantiyeye” geçit vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz ! Haydarpaşa halkındır, halkın kalacak..!

Toplum Kent ve Çevre İçin HAYDARPAŞA DAYANIŞMASI

 

Orhan Kurtuldu tarafından okunan basın açıklamasından sonra kürsüye gelen Şiir Ataol Berhamoğlu, “Haydarpaşa Garı ile birçok anım var ancak nostaljik bir konuşma yapmak istemiyorum. Haydarpaşa Garı’nı sattırmayacağız. Onlar kendi ruhlarını sattırabilirler ama biz ülkemizi sattırmayacağız. İstanbul denince akla Haydarpaşa gelir” dedi ve “Türkiye, Üzgün Yurdum, Güzel Yurdum” adlı şiirini okudu.

Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Boynu bükük ay çiçeği
Şiirin ve aşkın geleceği
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Dağ rüzgarı, portakal balı

Alçak gönüllü, hünerli, sevdalı
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Yazgısı kara yazılmış gelin
Kurumuş sütü memelerinin
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Harlı bir ateş gibi derinde yanan
Haramilerin elinde bulunan
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Güngörmüş, bilge toprağım
Yunus, Pir Sultan ve Nazım
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Bozlat, ağıt, halay ve zeybek
Dumanı üstünde ekmek
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Yüzü kırış kırış anam
Ağlayan narım, gülen ayvam
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Asmaların üstünde gün ışığı
En güzel geleceğin yakışığı
Türkiye, üzgün yurdum, güzel yurdum
Zinciri altında kımıldayan
Bitecek sanıldığı yerde başlayan

Ataol Behramoğlu’ndan sonra ise Bilgesu Eronus gitarıyla, İsmail Hakkı Demircioğlu ise bağlamsıyla şarkı ve türküler söylediler. Bürüksel’de Haydarpaşa Gar’a sahiplenmek için gündüz saatlerinde yapılan eylemin fotoğrafları da sinevizyonla katılımcılara izlettirildi.  Eylem 21.02.2013 Perşembe günü saat 20.00 da Haydarpaşa gar Merdivenlerinde buluşmak üzere sonlandırıldı.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: Kentvedemiryolu