Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Gebze Pendik Demiryolu Bilinmez 411 Gün Sonra Kapanacak

(yorumlar kapalı)

Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü Marmaray Projesi kapsamında Gebze Haydarpaşa ve Kazlıçeşme Halkalı arası demiryolu hatlarının kapanma tarihlerini tam olarak açıklamamakla birlikte kapanma sürecinde uygulanacak takvimi TCDD Genel Müdürlüğüne bildirdi. İhaleyi kazanacak yeni ortak girişimin  sözleşmesel olarak işe başlama tarihinden 411 gün sonra ilk olarak Gebze Pendik arası demiryolu hatları tren trafiğine kapatılacak.  

Devlet Hava meydanlarıTCDD’ye ait demiryolu hattı üzerinde 2 yolun 3 yola çıkartılarak, dolaylı olarak özel bir kuruma devrini öngören CR1 etabında, yüklenici firma olan AMD (Alstrom-Marubeni-Doğuş) Konsorsiyumu, sözleşmeyi “mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyecekleri” gerekçesiyle fesh etmişti.

Bu fesh sürecinin ardından Marmaray Projesi- CR3 Sözleşmesi Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler ihale süreci 28 Şubat 2011 tarihinde teklifler alınarak başlamıştı İhalede beş ayrı ortak girişimin teklif verdiği Ulaştırma Bakanlığının web sayfasında 03.03.2011 tarihinde ilan edilmişti.

Bechtel-Enka Ortak Girişimi (Bechtel Lider Ortak), Impregilo-Alsim Alarko-Ansaldo (Impregilo Lider Ortak) Astaldi-Yüksel İnşaat-Gülermak (Astaldi Lider Ortak), OHL-Dimetronic (OHL Lider Ortak) ve China Railway Construction Corporation (CRCC)-Cengiz İnşaat-IC İçtaş (CRCC Lider Ortak ) adlı konsorsiyumlar CR3 Sözleşmesi (Gebze – Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler İşi) İçin Teklif vermişlerdir.

TCDD Genel Müdürlüğü, Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğüne gönderdiği 13.05.2011 tarih 10670 sayılı yazısı ile banliyö hatlarının Marmaray projesi kapsamında ne zaman kapatılacağını sormuştur.

Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürlüğüne cevaben yazdığı 17.05.2011 tarih 8899 sayılı yazıda “ihale sürecinin devam ettiğini sonuçlanmasının ardından ihaleyi kazanan firmanın sözleşmesel olarak işe başlama tarihinden 411 Gün sonra Gebze Pendik, 595 Gün sonra Pendik İbrahimağa, 503 gün sonrada Halkalı Kazlıçeşme arasının kapatılacağını” bildirmiştir.

marmaray-hatlarin-kapanma-programi-04.06.2011.jpg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu