Kent ve Demiryolu Menü

Kalıcı Başlantı:

Büyükada “Adaevi”nde Belgesel Gösterimi

resim

"Gidişleriyle ıssızlaşmış sokaklarda lodosun estiği geceler sesleri duyuldu tıpkı yıllar önce olduğu gibi… Seslere dayanamayanlar sandallara, teknelere atlayıp bazılarını gizlice geri getirmeye gittiler ve adaya yanaştıklarında gördükleri manzarayı bir daha hiç unutamadılar. Sürgündeki seksen bin köpek denizin ortasındaki bu çorak kara parçasında kendilerini alıp götürecek bir tanrı misafiri bekliyordu. Ne var ki, hayat artık onları geri getirtmeyecek kadar modernleşmişti."

 

1910 yılında, Sultan II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesinden ve Jön Türklerin başa geçmesinden bir yıl sonra, İstanbul’daki sokak köpeklerinin kökünün kazınmasına karar verilir. Mesele büyük bir hızla halledilir. Önceleri köpeklere şehir kapılarında bakılması düşünülmüş, ama sürgünlerin bu duruma büyük bir gürültüyle karşı koyacağı hesaba katılmamıştı. Balık istifi gibi yığılmış, gece gündüz uluyan, hiç durmadan kapışan köpeklerin olduğu yerde yaşamak imkânsız hale gelir. Birbirlerini yiyen köpeklere bakmayı insanların içi kaldırmaz ve herkes bu sürgün cezasına karşı çıkar. Belediye de işi bitirmek için bu gürültücü hayvanları kimsenin yaşamadığı Sivriada’ya göndermeye karar verir.

 

Kültür tarihçisi Ekrem Işın ve Orhan Kuloğlu’nun da görüşleriyle yer aldığı film bu konuyla ilgili yapılan ilk belgesel çalışma olma özelliği taşıyor.

 

Sesim Rüzgâra "modern bir sürgün hikâyesi"

Yazan -Yöneten: Emre Sarıkuş

Seslendirenler: Altan Erkekli, Altan Gördüm, Engin Alkan, Hakkı Ergök ve Sungun Babacan

Müzik: Erdal Güney

Kamera: Adem Erkoçak

Kurgu: Enes Korkmaz, Erkan Tosun, Gamze Öğüt

Video Renk Düzenleme: Enes Korkmaz

Ses Miksaj: Ümit Satır

Türkiye, 2010, 37′

Sesim Rüzgara Modern Bir Sürgün Hikayesi’nin üçüncü gösterimi 3 Nisan Cumartesi akşamı Büyükada Adaevi’nde.. Saat 19:30 ‘da ki söyleşinin ardından 20:30’da  belgesel gösterimine geçilecek

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yazar: kentvedemiryolu.com