Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10         sonrakisonraki   sonsonson

Diğer 
EDEBİYATIMIZDA TREN

"denizde balık kokusu, döşemelerde tahtakurularıyla gelir Haydarpaşa Garında bahar..." Nazım Hikmet - Memleketimden İnsan Manzaraları. Tren önemlidir, lokomotifi, marşandizi, yataklısı , üçüncü mevkisi, yolcu ve yük trenleri, Toros, Doğu, Güney, Ankara ekspresleri, v.d..

devamı»
Diğer 
DEMİRYOLU PALAS OTELİ'NDEN ŞİİRLER

"Trenlerin ve istasyonların şiiri vardır "derler tren tutkunları... Ayrılıkların, kavuşmaların romantik mekânlarıdır istasyonlar. Güntürk ÜSTÜN, tıp doktoru, şair ama aynı zamanda gerçek bir demiryolu tutkunu. Yazarın, Zeus yayınlarından çıkan "DEMİRYOLU PALAS OTELİ'NDEN ŞİİRLER" kitabında demiryollarının, trenlerin nasıl yaşam biçimi haline geldiğini görebilirsiniz

devamı»
Haber 
Uzayıp Giden Tren Yolları Sennur Sezer'siz

Anısına Saygıyla...12.06.1943-05.10.2015


Halk bir dönem "hasret kavuşturan" demiş, ama nedense türkülerde gurbeti hatırlatır, gelmeyenleri... Belki, bu arada trenden sedye ile inen hastaları, ölüleri anlatan, demiryolu işçilerine yakılmış ağıtları da anmalıyım. Ama ben demiryolcu çocuğuyum. Trenlerle ilgili acı şeyleri anlatmaktan hoşlanmıyorum. 

devamı»
Makale 
Gurbet Kuşları-2015

gurbet-kuslari-10-1.jpgİşçilerin, emekçilerin, ırgatların, yoksul köylülerin yazarı Orhan Kemal cezaevinden çıktıktan sonra 1944'te bir dönem  muvakkat hamal olarak çalıştığı günlerde Adana Gar da her gün yaşanan göç olgusuna tanıklık etmiştir. 1960'ların en önemli toplumsal meselesi olan göç olgusunun işlendiği Gurbet Kuşları filminin senaryosunu Orhan Kemal yazmış olması bu nedenle tesadüf değildir. 

devamı»
Makale 
Çağdaş Niederösterreich Sanatı 

Otto-RIEDEL.jpgYazının başlığı, bir sergi kataloğunun adı. 1978-79'da, Türkiye'de düzenlenen bir resim sergisinin dizisi. Aşağı Avusturya'da yaşayan  sanatçıların ortak sergisi, bu yazının özünü oluşturmaktadır. Sergi kataloğunu yayına hazırlayan,  Franz  Kaindl başkanlığındaki, Niederröstereich  Sanat Kuruluşları  Eyalet Birliği. Franz Kâindi, ressam ve heykeltraştır.

devamı»
Makale 
Bir Kentin Belleği:Haydarpaşa

bir-kentin-belle__i-haydarpasa1.jpgHaydarpaşa Dayanışması bileşenlerinden BTS İstanbul 1 Nolu Şube ve Barış İçin Sanat Girişiminin birlikte düzenlediği "Bir Kentin Belleği: Haydarpaşa" adlı karma sergi, 11 Şubat Pazartesi günü, saat 19.00 da Haydarpaşa Gar da açıldı. Haydarpaşa gar dönüşüm projesine karşı 2004 yılından beri verilen bir mücadelenin bir parçasıdır bu sergi. 105 yıllık tarihi garda yaşanmışlıklarla kentin belleği görevini üstlenmiştir. Dönüşüm ve yağma girişimlerine inat bir sanatçı dayanışmasına tanıklık edecek 2013'ün eksik ayı Şubat.

devamı»
Haber 
Bu Treni Kaçırmayın

selcuk-kurgu-kapak.jpg2010 yılı içinde tren meraklılarının üyesi bulunduğu e-posta grubuna Abdurrahman Usta'nın "yapacağım maket tren kurgusunda modelleme çalışmamda kullanılmak üzere 1980 yılı Selçuk istasyonuna ait elinde fotoğraf bulunan var mı?"  diye bir e-posta mesajı düştü. Daha sonraları ise oluşmaya başlayan maket kurgunun fotoğrafları ve videoları paylaşılarak kurgu üzerine görüş ve öneriler istendi.

devamı»
Makale 
Hasan Hüseyin'in Kahvesi

tepekoy_istasyonu.jpgTepeköy ve Muratbey Mahallelerini ayıran demiryolu hattı ve hemzemin geçit civarı, birçok at arabasının, günlük doğal barınma alanı idi. Demiryolu lojmanları ile Yahya Bey'in Çırçır Fabrikası arasındaki sokak, at arabalarının barındığı yerdi. Ayrıca; yaz güneşinden, o zamanlar var olan, söğüt ve çınar ağaçlarının gölgesinde korunurlardı. Çiftçilerin; Yeniköy, Ahmetli, Özbey ve Kaplancık köylülerinin buluşma noktası idi Hasan Hüseyin ‘in kahvehanesi.

devamı»
Diğer 
Tren Ve Ellerim

Erol-Buyukmeric1-Tren-ve-Ellerim--Kanatli-Dusler-Kitabindan-resimleyen--Serap-Deliorman-.jpgHer tren geçişinde,


Sesinde kendime koşarak,


El sallarım insanlara.


Art arda geçerken vagonlar,


Çoğalır eller, ellerimden;


Her biri, benden biri,


Pencerelerden.

devamı»
Haber 
Kendine has bir ülke: Demiryolistan

tren_bir_hayattir_tn.jpgTren sadece bir ulaşım aracı değil, çok daha ötesi, bir tutku, yaşam şekli, zamanla kurulan başka bir ilişkinin kapısı... İletişim Yayınları'ndan çıkan "Tren Bir Hayattır" bunu ve dahasını anlatıyor. Demiryolu politikasından tren romantizmine kadar her şey var kitapta...

devamı»

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET