Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10         sonrakisonraki   sonsonson

Diğer 
Trakya'da Yolcu Treninin Adı Yok

yedikule-gise.jpg20 Ekim 2015 tarihinde büyük bir tantana ile sefere başlatılan Çerkezköy-Uzunköprü ve Çerkezköy-Kapıkule bölgesel trenleri "zarar" gerekçesi ile kaldırıldı. Dönemin Milli Eğitim Bakanının "mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdik" sözü bugün için TCDD tarafından uygulanıyor. AKP dönemini Cumhuriyet döneminin en çok yatırım yapan hükümeti ilan eden TCDD yönetimi asıl şampiyonluğu tren seferlerinin kaldırılmasında almıştır.

devamı»
Makale 
Sirkeci Garı Babanın Malı mı?

İstanbul İli Eminönü ilçesi Hoca Mahallesi Ankara Caddesi 1 pafta 1 ada 13 parselde kamu mülkiyetinde olan alan İstanbul 5 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 12.07.2001 gün 6948 sayılı kararı ile Kentsel ve Tarihi Sit Alanı ilan edilmiştir. Kentsel ve Tarihi Sit Alanı içinde kalan Sirkeci Tren Gar binası ise Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 10.11.1979 gün ve 11616 sayılı kararı ile korunması gerekli tarihi eser ve koruma grubu II olarak belirlenmiştir.

devamı»
Haber 
TCDD 2013 Yılı İçinde Zarar Etti mi?

2013-tcdd-zarar-etti.jpgYazılı ve görsel basında  yer alan haberlerde, Sayıştay raporuna göre TCDD'nin zararının beş yılda iki kat artarak 9.5 milyar lirayı bulduğu, 2013'ü 1 milyar 280 milyon liralık zararla kapattığı ve  yüksek maliyetlerle işletmecilik yapılmasının önemli bir sorun olduğu belirtildi. Her zaman olduğu gibi bu seferde basında yer alan habere, TCDD'den yanıt gecikmedi.

devamı»
Makale 
YHT ve Marmaray TCDD'nin Beyaz Fili'dir.

beyaz-fil-1.jpgRivayet odur ki, Siyam Kralları (Bugünün Tayland'ı) kendilerine saygısızlık ettiklerini düşündükleri yabancı elçilere "Beyaz Fil" hediye ederlermiş. Adalet güç ve zenginlik simgesi beyaz fil, hediye muhatabı kişileri bakım ve yem masrafları ile perişan edip er geç iflas ettirir, sonunda da çeker giderlermiş. Zaman geçmiş "beyaz fil" ifadesi gösteriş peşindeki idarelerin, bütçelerini çok aşan, işlevini yerine getiremeyen, batık bütçeli, fiyasko projeleri için kullanılır olmuş.

devamı»
Haber 
Sirkeci Gar Dönüşüm Planı İPTAL Edildi

yargi-sirkeci-gar-planini-iptal-etti.jpgİstanbul 9.İdare Mahkemesi 24.04.2014 tarih E: 2012/710 K: 2014/743 sayılı kararında; Marmaray'a entegresinin sağlanması gerekirken bu huşular dikkate alınmaksızın bu yerle ilgili olarak dava konusu plan ile radikal kararlar getiren planlama yapılmasının şehircilik ilkeleri, planlama esasları, kamu yararına aykırı olduğundan dava konusu planın Sirkeci Garı ve Civarına ilişkin kısmında mevzuata ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna vararak dava konusu işlemin İPTALİNE karar vermiştir.

devamı»
Haber 
Gereksiz ve Dayatılan Mega-Projeler Ağı'ndan Lisa Ariemma ve Paolo Prieri ile Bir Mülakat

NoTAV-Gezi-Park-Istanbul-26.10.20131.jpgİstanbul'un mega bir şantiyeye dönüştürüldüğü bu günlerde, kent önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. 26-27 Ekim 2013 tarihlerinde Yeşil Düşünce Derneği'nin Yunanistan Yeşiller ile organize ettiği bir uluslararası konferans gerçekleştirildi. Çılgın Projeler başlığı altındaki konferansa uluslararası bir ağ olan Unnecessary Imposed Mega Projects (UIMP) Network (Gereksiz ve Dayatılan Mega-Projeler Ağı) temsilcileri katıldılar ve bu projelere karşı yürüttükleri mücadeleleri aktarıp deneyimlerini paylaştılar.

devamı»
Diğer 
Siz Söz Verdiniz Biz de Gün Sayıyoruz

gun-sayiyoruz.jpg

devamı»
Makale 
Sirkeci Yedikule Banliyö Hattı Cadde Tramvayı Olmamalıdır

Halkali-Kazilicesme-Banliyo-Hatti-Kapaniyor.jpgSirkeci-Yedikule arasında demiryolu işletmeciliğinin devam etmesi Yedikule ve Sirkeci gar sahalarının üzerindeki rant getirici imar uygulamalarından vaz geçilip geçilmeyeceği konusunda son söz Siyasi İktidarındır. Siyasi iktidar ise TCDD ve İBB aracılığı ile hazırlattığı Fatih İlçesi 1/5000 Ölçekli Fatih İlçesi Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile son sözünü söylemiştir. Sirkeci-Yedikule arası banliyö hatlarının ile 12.08.2013 tarihinde tren trafiğine kapatılacak olması Fatih İlçesi 1/5000 Ölçekli Fatih İlçesi Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının sahada uygulanmaya başladığının açık göstergesidir.

devamı»
Makale 
Serbestleşen Demiryollarımız

demiryolu-serbestlesiyormu.jpgDemiryolu sektörünün yeniden yapılanması çerçevesinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanarak 08.01.2013 tarihinde Genel Müdürlükte TCDD yönetimi tarafından Sendikalara bilgilendirme toplantısında anlatılan  "Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun Taslağı"na genel olarak bakıldığında, Alman Demiryollarının serbestleşmesine benzer bir yapı oluşturulmaya çalışıldığını görmekteyiz. Nedeni, bazı istatistiklerin belirttiği üzere, Alman Demiryollarının serbestleşmesinden sonra, büyük atak yaptığı ve büyük kara geçtiği için. Peki, Alman Demiryolları nasıl kara geçmiş? Bunun detayından bahsediliyor mu?

devamı»
Haber 
FENERYOLU TREN KAZASINDA SORUMLULUKLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLMESİN

feneryolu-kaza-sikayet.jpgFeneryolu Tren İstasyonu'nda 3 yaşındaki oğlu Ege ile birlikte banliyö trenine binmek isterken tren ile peron arasına düşerek hayatını kaybeden akademisyen Ebru Gültekin Ilıcalı'nın ölümüne neden olmakla suçlanan makinist ve kondüktörün yargılandığı davanın ilk duruşması 24.01.2012 tarihinde Kadıköy 5. Asliye Ceza mahkemesinde yapıldı. Mahkemede hakim tanıklar ile tren makinisti ve kondüktörü dinledi. Duruşma sonunda hakim 22 Mart 2013 tarihinde Feneryolu İstasyonunda keşif yapılmasına davanın ise 2 Mayıs 2013 tarihine ertelenmesine karar vermiştir.

devamı»

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET