Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2 3 4 5 6         sonrakisonraki   sonsonson

Haber 
Haydarpaşa'da Kruvaziyer Liman Olmaz... İstanbul YHT ile ulaşımda tercihsiz bırakılamaz...

UDHB tarafından TCDD Haydarpaşa Limanı yargı, kurul kararları yok sayılarak kamu yararı ve kullanımı dışına çıkartılarak Kruvaziyer Liman'a, Haydarpaşa Gar'ın ise YHT garına dönüştürülmek istenmesi Haydarpaşa Dayanışması tarafından 246. Pazar Haydarpaşa Gar eyleminde yapılan basın açıklaması ile protesto edilmiştir.

devamı»
Makale 
O Tren Bu Gara Gelecek

100 yılı aşkın geçmişinde tarihimizin önemli olaylarına sahne olmuş ve Anadolu'nun batıya açılan kapısı konumuyla toplumsal belleğimizde çok özel bir yer edinmiş ve kamu mülkiyetinde ve kullanımında bulunan Haydarpaşa Gar binası, tarihi, kültürel değerleriyle İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 21.08.1997 gün ve 4542 sayılı kararı ile "1. grup korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

devamı»
Makale 
Haydarpaşa Gar Olmadan Olur mu?

1903 yılında hizmet vermeye başlayan Haydarpaşa Limanı ve 1908 yılında hizmet vermeye başlayan Haydarpaşa Gar binasının da içinde bulunduğu yaklaşık 1 milyon m2 lik kamusal alan için TCDD'ye gelir getirici imar planları hazırlanmak üzere 2007 yılında TCDD ve İBB arasında bir protokol imzalanmıştır.


 

devamı»
Diğer 
Haydarpaşa'da Ucube İstemiyoruz

a-h.pasa-ucube-istemiyoz.jpgKentsel dönüşüm projelerine kurban edilmek için ulaşım fonksiyonu sonlandırılan Haydarpaşa Gar'da müze olmalı yaygaraları basında yer alırken; Ankara Gar sahası üzerinde 1991'de açılan TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi 2013 yılı Aralık ayında yeni inşa edilecek YHT gar binasına alan açmak için Behiçbey'deki TMO arazisine yakın bir alana taşındı. 

devamı»
Makale 
Haydarpaşa Garı Kurtulmadı, Hiç Olmadığı Kadar Tehdit Altında !​

tak-1.jpgGeçtiğimiz sene Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği Haydarpaşa Dayanışması'nın katılımcı olduğu Haydarpaşa Garı'nın geleceği hakkındaki toplantılarda belediye üyeleri gar sahasının ulaşım fonksiyonu dışı kamusal ve rekreasyon alanı olarak kullanılması konusunda fikir yürütürken, Dayanışma üyeleri garın fonksiyonunu devre dışı bırakacak her türlü plan ve projeye karşı duracağını, gar ve gar sahasının ulaşım dışında bir işlevin kabul edilemeyeceğini açıklamıştır.

devamı»
Haber 
Haydarpaşa Dayanışması Yangının 5. yılında Haydarpaşa Gara Yürüdü.

Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangının 5. yılında "Haydarpaşa Gar'dır, Gar Kalacak!" diyerek bir yürüyüş düzenlediler. 6 Aralık Pazar günü saat 12.30'da Kadıköy İskele Meydanı'nda bir araya gelecek Haydarpaşa Dayanışması üyeleri, buradan saat 13.00 da Haydarpaşa Garı önüne doğru bir yürüyüş geçti. Rıhtım caddesinde sloganlarla yürüyen grup saat 13.30'da Gar önüne geldi.

devamı»
Haber 
Yargı TCDD Haydarpaşa Limanı Nazım İmar Planını İptal Etti

İstanbul 5 İdare Mahkemesi, Harem bölgesi ile Haydarpaşa Liman ve Geri Sahası 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nın şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığını belirterek iptaline karar verdi.

devamı»
Haber 
Haydarpaşa Gar ve Limanı Yağmalatmayacağız

Haydarpaşa Dayanışması Haydarpaşa Gar ve Liman dönüşüm projesine karşı başlattığı Hukuk Mücadelesinde yaşanan gelişmeyi 21.08.2015 tarihinde garın merdivenlerinde yapacağı basın açıklaması ile duyuracak.

devamı»
Haber 
Haydarpaşa Gar'a Meşalelerle Yürüdüler, Kapısına Kara Çelenk Bıraktılar

28.11.2014-mesaleli-haydarpasa-yuruyusu-10.jpgToplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması çağrısı ile Kadıköy İskelesi önünde toplanan dayanışma gruplarından oluşan yaklaşık 1500 kişilik bir grup Haydarpaşa Garın Gar olarak kalması talebi ile ellerinde meşaleler ve sloganlarla Rıhtım Caddesinden Haydarpaşa Gara protesto yürüyüşü yaptı.

devamı»
Haber 
4. yılında Haydarpaşa Gar'da Yangın Hala Devam Ediyor

28.11.2014-Haydapasa-Dayanismasi-basin-toplantisi-2-1.jpgHaydarpaşa Garı'nın yanmasının üzerinden 4 yıl geçti. Haydarpaşa Dayanışması konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyerek yarın saat 19.00'da Kadıköy İskele Meydanı'nda buluşma çağrısı yaptı.


 

devamı»

Sayfa: 1 2 3 4 5 6         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET