Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa
Demiryolcu Ailemiz ENGLISH Haydarpaşa Tarihte Tren Kazaları TBMM Soru Önergeleri Dekovil Tren- Lokomotif- Hat Demiryolu Teknolojisi Anılarda Demiryolları Kent ve Ulaşım Marmaray Hızlı Tren Emek Dünyası Kent Dayanışması Kadın Kültür, Sanat ve Edebiyat e-sergi Behiç AK çizi-yorum Ümit Sarıaslan- Demiryolu T.Arslan Bartu- Demiryolu Enerji ve Çevre Genel Yazılar Linkler Sunularımız Dosyalarımız Ana Sayfa
Üye Girişi
Üye olun
Şifremi Unuttum

Sunularımız

• Haydarpaşayı yok etme projesi! (Bu sunu, Haydarpaşanın demiryolu ve denizyolundan kopartılıp, halka kapatılarak bir avuç zengin için otel, kongre merkezi yapma projesine karşı verilen mücadelenin güncesidir. Bu sunu son bir yılı içermemektedir.)

Dosyalarımız

• TMMOB Makina Mühendisleri Odası Demiryolu Raporu Açıklaması

Tren Hareket Saatleri
THY Uçuşları

Makale 
Cumhuriyet Demiryolları Sporu da Kanatlandırdı

Adana_Demirspor_1967.jpg"1923'de Türkiye Cumhuriyeti'nde kaç spor klubü vardı?" "Spor kulübünden vazgeçtim, 1923'de Türkiye Cumhuriyeti'nde kaç futbol takımı vardı? Kaç tane sayabilirsiniz?" İstanbul'da Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe,.. Başka? İzmir'de? Ankara'da? Bursa'da, Adana'da, Samsun'da?.. Aklınıza mı gelmiyor?..  Cumhuriyetçiler, Osmanlı Ailesi'nden her alanda "yok bir ülke" devraldılar, dersek abartmış olmayız. Genel eğitimde yok, sporda yok! Ulaşımda yok, sanayide yok, nüfusta da neredeyse yok bir ülke!.. Mağrur Amerikalı "analist"lerin sıkça kullandıkları ve kayda değmez, söz etmeye, dikkate almaya değmez anlamındaki "negligible" sözcüğüyle...

devamı»
Makale 
Kanatlanan Cumhuriyet Trabzon'a da Konacaktı

FotoKitap2on0001.jpgCumhuriyet, demiryollarıyla kanatlandı. Demiryolculuğun çelik tekerliğinin kanatlarıyla Anadolu'nun her köşesine konmaya başlamıştı Cumhuriyet. Elbette Trabzon'a da konacaktı, Antalya'ya da... Cumhuriyetçiler böyle planlamışlardı ve hedeflerine ulaşacaklardı. Cumhuriyetçilerin düşledikleri ve planladıkları demiryolu ağı, gerçekleştirebildiklerinden çok daha gelişmiş, karmaşık, birbirine sıkı sıkıya bağlı, bağlantılı bir demiryolu ağıydı.

devamı»
Makale 
Cumhuriyet Demiryoluyla Kanatlandı

resim"Bir an evvel memlekette bir karış fazla demiryolu yapmak ne vasıta ile, kimin tarafından olursa olsun... Şirketler mi yapacak, ben mi yapacağım, o mu işletecek velhasıl kim yapacaksa yapsın..."Çok sıkıntı, çok acı çekmişlerdi. Çektikleri bu sıkıntı ve acılar, bilinçlerine işledi. Söküp atamadılar içlerinden, unutamadılar... Çektikleri bu sıkıntı ve acılar, onlarda yepyeni bir bilinç yarattı: Bağımsızlık bilinci, bağımsızlık ruhu!..

devamı»
Makale 
İki Yepyeni Demiryolu Hattı

resim


Bitti de memleket rahatladı! Birkaç gün önce büyük bir tantana ve gözyaşları içinde biten şu "Yaprak Dökümü" adlı diziden bahsediyorum. Bitti ve memleket rahatladı, başladığından tam 3 yıl 3 ay sonra...

devamı»
Makale 
Kurtuluş'un Askeri Demiryolcuydu!

resimKurtuluş Savaşı'nı kazandık ve bir cumhuriyet kurduk ya her şey çok kolay, bir çırpıda oluverdi gibi geliyor, değil mi? Bugün artık çok rahatız! Kurtuluş günlerini romanlardan, öykülerden okuyor, ne denli çılgın olduğumuzu öğreniyoruz. Bin yılda bir ortaya çıkardığımıza inandığımız "üstün kahramanlar" (süper kahramanlar) ve onların başarı öyküleri göğsümüzü kabartıyor, gizliden gizliye kendimize pay çıkarıyoruz.

devamı»
Makale 
Gericiyim Çünkü Demiryolcuyum

resimArtık itiraf etmenin zamanı geldi. Vicdanımı rahatlatmam gerekiyor. Kısmet bugüne ve bu yazıya imiş. Benim öyle modern bir kişi olarak durduğuma bakmayın, aslında ben bir gericiyim! Bugün, 21. yüzyılda bile ta 19. yüzyılın ulaşım aracını savunuyorum. Benim neme gerek demiryolunu, lokomotifi, treni, tren ile insan ve mal taşımacılığını savunmak.

devamı»
Makale 
Kimliklerimiz Kişiliğimizi Oluşturmamalı

resimKim olduğumuzu anlamamız ne kadar uzun, zor ve karmaşık bir süreç ise bir kimliğe sahip olmamız da o denli kolaydır.Ben kimim? Neyim? Neden Türk'üm? Neden Amerikalı değilim? Neden Fransız değilim? Azeri mi olmalıydım? Kimim ben? Neden böyle davranıyorum? Kişiliğimi belirleyen bu davranış biçimim, nereden kaynaklanıyor? Neden arkadaşlarım, dostlarım beni anlayışsız buluyor?

devamı»

[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET