Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa
Haber 
TCDD Nereye Gidiyor

26 Nisan 2014 tarihinde İzmir'den Ankara'ya gitmek üzere yola çıkan İzmir Mavi Treni Çiğli tren istasyonundan kalkışı esnasında tren dizisinde birinci sırada bulunan 617558773004-6 nolu vagonun kapı bölmesi ortadan ayrılmıştır. Vagonun sahanlığında kimsenin bulunmadığı bir anda kazanın gerçekleşmesi ölüm ve yaralanma olmadan en ve yaralanma olmadan kazanın atlatılmasını sağlamıştır.

devamı»
Haber 
Hızlandırılmış Tren, Yavaşlatılmış Yargı... İnek Geçti, Dava Düştü

hizlandirilmis.jpgPamukova'da 22 Temmuz 2004'te meydana gelen ve 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili dava zaman aşımından düştü. Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Temmuz 2004'te meydana gelen ve 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlandırılmış tren kazası davasının, zaman aşımından düşürülmesine karar verdi

devamı»
Diğer 
Otuzbeşinci Kilometrede Tren Kazası

resimYarımburgaz İstasyonunun hareket memuru Baki İnözü telgraf makinesinin başına oturarak, İspartakule'deki hareket memuruna 45501* lokomotifle temin edilen Simplon Ekspresinin hareket bildirisini yaptı. İspartakule hareket memuru Cahit Fırat çıldırır gibi olmuştu. Çünkü o da makinist Osman AKSOY ve Zeki Turan yönetiminde İstanbul Edirne seferini yapan motorlu treni sevk etmişti. İki tren büyük bir süratle birbirlerinin üzerine gidiyorlardı. Az sonra ülkemiz demiryolu tarihinin en feci ve en fazla ölümle sonuçlanan tren kazası vuku bulacaktı.

devamı»
Diğer 
Göle Uçan Lokomotif

resim25 Mart 1958 tarihli Milliyet gazetesinin birinci sayfasında bir haberde: "Göle Uçan Lokomotif" başlığı ile yayınlanan haberde 24.03.1958 tarihinde Haydarpaşa-Ankara seferini yapan Ankara Ekspresinin lokomotifinin deray ederek yoldan çıkması ve Sapanca gölüne düşmesi olayı personel ifadelerine de yer verilerek anlatılmaktadır.

devamı»
Makale 
1.5.1961 Kartal ve Pendikte Tren Kazaları

resimTren kazaları listesindeki "1961 yılında Kartal'da iki yolcu treni çarpıştı, sonucunda 15 ölü 70 yaralı" şeklinde yer alan olayı araştırdığımızda bu kazadan 11 saat 20 dakika sonra 01.05.1961 tarihinde Pendik'ten Güney Postası'nın makasın yanlış yola tanzim edilerek sevk edildiğini fark eden makasçının otomobille tren peşinden gittiğini, makinistin de yanlış yolda seyrettiğini fark etmesi üzerine fren yaparak treni durdurmaya çalıştığını bu esnada da lokomotifin deray ettiğini öğreniyoruz.

devamı»
Diğer 
Ocak 1979 Ankara Tren Kazaları

resimBundan tam otuz bir yıl önce 09.01.1979 tarihinde Behiçbey yakınlarında arızalanarak bekleyen 2212 trene 2218 trenin arkadan çarpması sonucu 33 yolcu yanarak hayatını kaybetmiş 81 yolcuda yaralanmıştır. Olayın nedeni kayıtlara "sinyale uymayarak kırmızı geçme" olarak düşülmüştür.

devamı»

[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET