Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2         sonrakisonraki   sonsonson

Haber 
Ray Üzerindeki Kırık ve Çatlakları Titreşim Yoluyla Uzaktan Algılayabilen Sistem Yeni Bir Buluş mu?

Yeni Akit web sayfasında 9 Temmuz 2016 tarihinde "Türk mühendislerinin başarısı dünyanın ilgisini çekti. Türk mühendisler, ray üzerindeki kırık ve çatlakları titreşim yoluyla uzaktan algılayabilen sistem geliştirdi" başlığı altında yayınlanan müjdeli haberin içeriğinde dünyanın ilgisini çeken buluş hakkında şu ifadelere yer verilmiştir.

devamı»
Diğer 
Dünyanın En Küçük Çok Fonksiyonl​u Ray Gerilim ve Sıcaklık Ölçeri

algilayici-sensor.jpgÜzerinden geçen trenlerin dinamikleri ve beraberinde hava sıcaklıklarının oluşturduğu etkiler, rayları zaman içerisinde zorlamaktadır. Özellikle kaynaklı raylarda, ray üzerine binen yüklerin periyodik zamanla kontrol edilmesi ve buna göre gerekli önlemlerin alınması, oluşabilecek yol deformasyonlarına bağlı kaza ve seyir süresi gecikmelerinin önlenmesinin yanı sıra, başta raylar olmak üzere yol da kullanılan diğer malzemelerinde ekonomik ömrünü uzatmada önemli bir rol oynamaktadır. 

devamı»
Haber 
15 Çocuk Taşıyabilecek Buharlı Tren İlgi Bekliyor

45_mm_decovile.jpg50 yaşında, emekli ve iki kız çocuğu babasıyım. Mesleğim makine teknisyenliği, bana hem hayatımı kazandırdı hem de çok sevdiğim hobimi yapmamı sağladı. 1995 yılından beri Model Makina yapımcılığının bir kolu alan buhar makineleri modelciliği ile uğraşmaktayım.

devamı»
Makale 
Yuvarlak Lokomotif Depoları ve Döner Köprüler

adana-depo-tarik-kara.jpgÜlkemizde ve demiryolu işletmeciliğinin yapıldığı diğer ülkelerde lokomotiflerin bakım ve onarımının yapıldığı depoların çoğunluğu yuvarlak olarak inşa edilmişlerdir. Bu yapıların hepsinin önünde de lokomotiflerin yönünü ve bakım yapılacağı servise verileceği yolu değiştirmek amacıyla döner köprüler bulunmaktadır.

devamı»
Makale 
İddia Ediyoruz Yol Kapatılmadan Gebze Köseköy Hattı Yenilenebilir.

koprude-yol-yenileme-1.jpgTCDD'nin web sayfasındaki "Ülkemizin en büyük Yüksek Hızlı Tren hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın Eskişehir-İstanbul kesiminin yapımı devam etmektedir. Yeni yapılan Yüksek Hızlı Tren hattı bazı yerlerde mevcut demiryolu hattıyla kesişmekte; Köseköy-Gebze kesimi ise istimlâk zorlukları nedeniyle tamamen mevcut hat üzerine oturmaktadır. Hatta yapılan çalışmayla tren trafiğini aynı anda sürdürmek mümkün değildir" cümlesi ile başlayan yolculara yönelik duyurudaki söylem ve iddialardan tatmin olmuyor ve yanıt veriyoruz.

devamı»
Makale 
Trende İletişim

trende-ankesorlu-telefon.jpg20 Eylül 2011 tarihinde ekonomi habertürk sayfasında "İnternet bile YHT'ye yetişemedi!" başlığı ile yayınlanan haberde "Cep telefonu operatörleri Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) hızına yetişemedi. Hızlı tren 160 kilometre hızı geçince GSM operatörlerinin verdiği 3G hizmeti kesiliyor ve trenden internete bağlanmak mümkün olmuyor. Eskişehir'in ardından Konya'ya uzanan YHT, vatandaştan büyük ilgi görüyor. Trenler yüzde 90 oranında dolulukla seferlerini düzenliyor ama yolcular internet bağlantısı alamamaktan şikâyetçi. Normal trenlerin içinden kablosuz internet bağlantısı sunan TCDD yönetimi ise, GSM operatörlerinden çözüm bekliyor" denilmektedir. 

devamı»
Makale 
Deprem Erken Uyarı Sistemi Neden Yalnızca YHT' ye- Demiryollarında Zemin Etüdü

resimAnkara-Eskişehir arasında YHT işletmeciliği yapan ve Ankara-Konya ve Ankara-Sivas arasında YHT hatlarının inşaatını sürdüren TCDD Genel Müdürlüğü, bu hatlara "deprem erken uyarı sistemi" kurulması yönünde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile çalışma başlattığı yönündeki haberler yazılı basında geçtiğimiz günlerde yer aldı.

devamı»
Makale 
Uluslararası Hemzemin Geçitler Farkındalık Gününü Farketmeden Geçtik

resimILCAD (International Level Crossing Awareness Day) olarak 40 ülkenin katılımıyla, 22 Haziran 2010 Salı günü bir etkinlik düzenlendi. Bu etkinlikte hemzemin geçitlerde güvenliğin arttırılmasına yönelik çalışmalar, fikir ve düşünceler paylaşıldı. Bilindiği üzere tren kazalarının büyük bir bölümü hemzemin geçitlerde olmaktadır. Bu kazaları asgariye indirmek için değişik ülkelerde değişik uygulamalar ve cezai yaptırımlar bulunmakta, bu çeşitlilikten yola çıkarak, en iyi güvenliğin nasıl sağlanması gerektiği yönünde görüşler bildirildi. Bu şekilde, hemzemin geçitlerde uluslararası bir standart yakalanması hedefleniyor.

devamı»
Diğer 
Tren Teşkil Memurları ve Yüksek Güvenlik: Lokomotifleri Uzaktan Kumanda Etmek

resimMart 2007- Mart 2010 tarihleri arasında meydana gelen kazalar sonucunda altı tren teşkili memurunun hayatını kaybetmesi ve 10'un üzerinde tren teşkil memurunun da ağır yaralanarak vücut bütünlüğünü yitirmesi TCDD'de iş güvenliğini sorgulanır duruma getirmiştir. Kazalara esnek çalışmanın görev birleştirmenin yanında teknolojik  yatırım yapılmamasının da etkili olduğu belirtilmektedir.

devamı»
Makale 
Çelik Köprü veya Yüksek Viyadüklerde Oluşan Deformasyonun Lazerle Tespiti

resimUzun çelik köprüler ve yüksek viyadükler esneme katsayısı yüksek yapılar olarak bilinirler. Bu esneklik, bazı durumlarda demiryolları için sorun teşkil edebilmektedir. Özellikle köprü ve viyadüklerin durumunu, sinyalizasyon sistemine anında bildiren veya yol kontrol esnasında, köprünün pozisyonunun çok hassas biçimde ölçerek olası sorunları tespit eden sistemler geliştirilmiştir.

devamı»

Sayfa: 1 2         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET