Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2 3         sonrakisonraki   sonsonson

Makale 
BİR MADALYONUN HATIRLATTIĞI MAZİ

TCDD İstanbul Demiryolu Müzesi 11.yılına demiryolu tarihi bakımından değerli bir bağışla girdi. Ömer ÇALŞİMŞEK'in müzemize bağışladığı gümüş Hicaz Demiryolu Madalyası, müze envanter defterine 434 numara ile kaydedildi. Hicaz Demiryolu, demiryolu tarihimizin en önemli bölümlerinden biridir. Hicaz Demiryolu'nun yapımına kadar Osmanlı İmparatorluğu'nda yapılan bütün hatlar yabancı sermayedarlar tarafından inşa edilmiş ve işletilmişti.

devamı»
Makale 
Adı Ada Ekspresi Ama Adaya Gitmez

adapazari-gar.jpgGebze-Köseköy arası yapılması planlanan hızlı tren yol çalışmalarına zaman aralığı sağlamak amacı ile ilk etapta 01.01.2012-31.01.2012 Tarihleri arasında saat 10.00 ile 15.00 arasında yol trafiğe kapatıldığından 11607, 11608, 11609, 11610, 11611, 11612, 11613, 11614 numaralı Adapazarı Bölgesel Ekspresleri iptal edildi.. 01.02.2012 tarihinden itibaren ise Ankara-İstanbul hızlı tren çalışmaları gerekçe gösterilerek Ankara- Haydarpaşa (İstanbul) demiryolunun 56 kilometrelik Köseköy-Gebze arası kısmı tamamen kapatılması ile birlikte Haydarpaşa Adapazarı Haydarpaşa arasında bölgesel ekspres treni olarak sefer yapan 12 çift Adapazarı Ekspres treninin de seferi sonlandırıldı.

devamı»
Makale 
Sirkeci Gar Önündeki 2251 Nolu Lokomotif

2251-nolu-lokomotif.jpgŞark (Doğu) Demiryolları kumpanyası tarafından 1850 yılında imal edilerek emekliye ayrıldıktan sonra Haydarpaşa gar önünde sergilenen 23004 nolu buharlı Lokomotif anılarını sayfalarımızla paylaşmıştık. Bu defa de 1874 yılında Krauss firmasınca 1 adet üretilen ve emeklilik günlerini Sirkeci gar önünde geçiren 2251 nolu lokomotif ve onun makinisti İsmail Hakkı Besen'in 24 Aralık 1971 tarihli Tercüman Gazetesinde yayınlanmış olan meslek yaşamındaki anılarını aktarıyoruz.

devamı»
Makale 
KONÇAR

KONCAR2.jpgYazar Ahmed Haşim'in  "Müslüman Saati" başlıklı yazısı; günümüzde de yaşanan, zaman bereketsizliğine okuyucunun dikkatini çeker. Ahmet Haşim'in kaleme aldığı zaman kavramının önemini; saatlerden sonra, taşıtlarda yüklenir az çok. Kara taşımacığında, seyahatlerde, otomobil ve otobüsün zamanla yarışan  hızında, tren hep bir adım geridedir bizim toplumumuzda. 

devamı»
Makale 
MUŞ-TATVAN DEMİRYOLU İŞLETMEYE AÇILDI

mus-tatvan-demiryolu-haritasi.jpgTürkiye'nin İran'la demiryolu bağlantısını sağlamak amacıyla inşa edilen Muş Tatvan Demiryolunun yapımı ve işletmeye açılış süreci Yüksek Mühendis Hasan ÇINGI tarafından "MUŞ-TATVAN DEMİRYOLU İŞLETMEYE AÇILDI" adı ile kaleme alınan ve İnşaat Mühendisleri Odası e-kütüphanesinde yayınlanan  yazıda şöyle aktarılmaktadır.

devamı»
Makale 
Ankara Banliyösü

Kayas.jpgAsırlarca çalışarak adetleri kadar zevk taşıyan evler ile köşkler ile 20 küsur kilometreyi ancak noktalayan İstanbul banliyösü...Ve bugün ilk defa Ankara'ya gelen bir yolcu sıfat ve görüşüyle Gazi istasyonundan başlayıp Kayaş'ta biten 12 kilometrelik Ankara banliyösü...Şilep düdüklerini andıran fabrikaların işbaşı çağrışları, yükselen bacaları ile modern bahçeli evleri sağda solda bırakarak Ankara'ya doğru ilerliyoruz. Yine her iki tarafımızda kilometrelerce uzayan asfalt şoseler...

devamı»
Makale 
E 14.000 Trenlerimize Veda Ederken

PB100051.jpg25.10.1951 tarihinde çeşitli amaçlı yolcu ve yük vagonlarının onarılması ve gerekli vagon yedek parçalarının yapılması amacıyla Adapazarı'nda "Vagon Atelyesi" adı altında bir birim kurulmuştur. 1961 yılına kadar çeşitli tip ve onarım grubundan yılda 1200 adet yolcu, 6000 adet yük vagonu onarımı ve gerekli miktarda yedek parça yapımı ile görevlendirilen atelye, bu tarihten sonra PTT'nin gereksinimi olan posta vagonlarının yapımını üstlenmiştir. 

devamı»
Makale 
İzmit Kent İçi Demiryolu Geçişi

eski-izmit.jpgGebze İzmit arası 47,096 kilometrelik demiryolu hattı 01.08.1873 tarihinde işletmeye açılmıştır. İzmit Ankara hattını yönetimi Otto von Kapp'a bırakılmıştır. Görev yaptığı 1889–1894 yılları arasında işçi bulma güvenliği sağlama, salgın hastalıklar gibi sorunların yanı sıra güzergahın deniz seviyesinden çok fazla yükselmesi, bir çok tünel, köprü ve viyadük yapımı gibi inşaatın kendi zorluklarının da üstesinden büyük bir başarıyla gelebilmiştir. İlk olarak İzmit kent içinden Tököli İmre Bulvarı'ndan geçen İzmit-Büyükderbent arası 17,593 kilometrelik demiryolu hattı 02.05.1890 tarihinde işletmeye açılmıştır.

devamı»
Makale 
Geçmiş Zamanın Hız Şampiyonu

mt5300-2.jpgTarihin tozlu sayfalarını araladığınız zaman ancak gerçeklerle yüzleşmek mümkündür. Kimi zaman belli bir konu hakkında sanki ilkmiş ya da daha öncesi olmamış gibi düşünebiliriz. Bir süre sonra tarihi araştırmış birisinin aynı konu hakkındaki bir bilgisi ile uyanıldığı zaman hata yapıldığı anlaşılır. Aynı demiryollarımızın geçmişinde unutulmuş bir gerçeğin hatırlanmadığı gibi...

devamı»
Diğer 
Şimendiferin Erzurum Yolculuğu/Journey Of Raılway To Erzurum

erzurum-demiryolu-acilis.jpgGerek Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde gerekse Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'deki ulaşım problemlerinden birisi; Anadolu'nun batısı ile doğusunun modern vasıtalarla birbirine bağlanmamış olmasıydı. Türkiye'nin batısı ve güneyinde birçok demiryolu hattı yapılmışken, Doğu Anadolu bu imkândan uzun süre mahrum kaldı. Cumhuriyet'in ilanından sonra demiryolu hatlarını doğuya doğru uzatmak için ciddi teşebbüsler oldu. Fakat özellikle iktisadi engeller buna mani oldu. Bununla birlikte hedefe ulaşmak için bazı çalışmalar yapılmıştı. 1930'a gelindiğinde demiryolu Sivas'a ulaşmıştı. 1939'da ise Erzurum demiryoluna kavuşmuş oldu.

devamı»

Sayfa: 1 2 3         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET