Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7         sonrakisonraki   sonsonson

Makale 
BİZİM TRENE İNCEDEN BİR GÜZELLEME

Eskiden Eminönü'nden başlayıp Halkalı'ya dek uzanan bir trenimiz vardı. 2012 yılının Mart ayında son yolculuğunu yaptı. Her yanı eskiydi. Her zerresi yaşam dolu yeşil koltuklarında 90'lı yıllarda doğanlarımızın ilk muhabbetleri saklıydı. Bu tren ile çıktığınız yolda her istasyonda farklı yaşamlara tanıktınız. Yol boyunca bir tarafta deniz ve onun bağımlılık yapan kokusu, diğer tarafta ise çamaşırların asıldığı, boyaların döküldüğü o eski evler izlenirdi.

devamı»
Makale 
2747 A NUMARALI KATARIN SEYR-Ü SEFER CETVELİ

"Ben demiryoluyum der de pırıl pırıl / Anlatır Kayseri'ye gidişini Cumhuriyetle / Dinlememiş ağa, eşraf nazını / Basmış geçmiş bozkırların ortasından / Birleştirmiş köylerini ta Sivas'a şevk ile..." Ceyhun Atuf Kansu

devamı»
Makale 
Sağlık İstasyonu Tarihtir Yıkılamaz

Türkiye'nin ilk demiryolu hattı olan  İzmir-Aydın hattı işletmeye açıldığından buyana demiryolu kayıtlarında Sağlık köyünün istasyonu, "Cellat" olarak adlandırılmakta idi.  İstiklal Savaşı'mızın  kazanılmasından sonra kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetimi kazanılan zaferin iktisadi  zaferler ve kalkınma ile sürdürülebileceği bilincindeydi.

devamı»
Makale 
TCDD HALKAPINAR DEPOSU

Bu yazımda Halkapınar Deposu'nda yaptığımız Buluşma Günü'ne ve tarihi Halkapınar Deposu'na kısaca değinmek istiyorum. Evet, 27 Eylül 2014 tarihinde, İzmir'de demiryolu emeklileri olarak bir "Buluşma Günü" düzenledik. Bu buluşmanın diğer adı da "İzmir Çırak Okulu Mezunları Pilav Günü" idi.

devamı»
Makale 
Haydarpaşa... Ve... Ben

Bundan yıllar evvel soğuk bir aralık sabahında evimizde acı acı çalan bir telefonun sesiyle uyandık... Tarihi hiç unutmam 8 Aralık 1980... Çünkü babamın teyzesinin oğlu olan Ahmet abiyi kaybetmiştik, hem de çok acı bir şekilde...

devamı»
Makale 
Eskişehir Lokomotif Deposu Tarih Oldu.

e.sehir-depo-murat-pakel-1.jpgKentteki değişimin en önemli simgesi ise istasyondu. Çünkü Anadolu Demiryollarının "merkez-i umumisi" olarak kabul edilen Eskişehir İstasyonu 80 dönümlük arazi üzerine kurulmuştu. Bu alanda istasyon dışında Ankara Konya Haydarpaşa'dan gelecek lokomotifler için depo, makinistler için koğuşlar, bilet alım yeri ve cer atölyesi olarak bilinen büyük taştan bir fabrika vardı.

devamı»
Makale 
İZMİR'İN DEMİRYOLU DÜNYASINDAN ANILAR VE İNSANLAR

Izmirin-demiryolu-anilari-2.jpgGeçen gün kentvedemiryolu adlı facebook sayfasında eski demiryolcuların sosyal yaşamları konu edilince, ben de İzmir'in demiryolu dünyasını şöyle bir düşündüm. "İzmir'in demiryolu dünyası" derken, 60'lı ve 70'li yılları kastettiğimi belirtmek isterim. İzmirli demiryolcular, çalışma hayatı dışındaki hayatlarını nasıl geçiriyorlardı? Ne gibi merakları vardı, nerelere gidip, nasıl vakit geçiriyorlardı?

devamı»
Makale 
BENİM ŞAHİT OLDUĞUM BİR DEMİRYOLU KAZASI

hudai-ulker-demiryolu-kazasi.jpgBir zamanlar İzmir'de epey tren kazası olmuştu. "Bir zamanlar" derken 60'lı yılları kastettim. Özellikle 60 – 65 arası gazetelerden veya insanlardan birçok tren kazası okumuş ve duymuştum. O zamanlar basın şimdiki kadar hızlı değildi. Kazalardan fotoğraflar da çekilemiyordu, çekilse de çok azdı, o nedenle fotoğraf yerine gazeteler temsili resimler yayınlarlardı, gazeteler için resim çizen ressamlar vardı.

devamı»
Makale 
Eskişehir'de Muttalip Mezarlığına Giden Demiryolu

Faruk-ve-Necmiye-Gonkesen---Kopya.jpgAlmanların Osmanlı topraklarında demiryolu macerası Anadolu Demiryolu imtiyazını elde etmeleri ile başlar. Anadolu Demiryolunun Eskişehir istasyonu tam bir kavşak noktasıydı. Eskişehir Haydarpaşa'ya 313 km, Ankara'ya 264 km, Konya'ya ise 430 km uzaklıkta idi. 21 Zilkade 1309 tarihli Sabah Gazetesi'nde Anadolu-Osmanlı Demiryolu Şirketine ait bir ilan vardı.

devamı»
Makale 
Tepeköy İstasyonu

tunel-a__ac.jpgDemiryolcular Torbalı İstasyonu ile Tepeköy İstasyonu arasında kalan demiryolu hattına, eskiden  "Ağaç Tüneli"  derlerdi. Şimdiki PTT binasından, Torbalı Mahallesi girişine kadar, ulu ağaçların dalları yükseklerde birleşerek, doğal bir tünel oluştururdu, yıllar önce. Kara trenlerin  dumanı, ağaçların yapraklarını  siyaha dönüştürürdü. Demiryolu hattının her iki yanı, çınar ve karıngeç ağaçları ile çevrili idi.

devamı»

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET