Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2 3 4 5         sonrakisonraki   sonsonson

Haber 
BTS'den Uyarı İkinci bir Pamukova Faciası Yaşnmasın

Eskişehir-İstanbul arası Yüksek Hızlı Tren hattı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen  25 Temmuz 2014 tarihinde açılışının yapılacak olması nedeniyle yaşanması olası olumsuzluklar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve ikinci bir Pamukova faciası yaşanmaması için UDHB ve TCDD yetkililerini  uyarmak amacıyla  22 Temmuz 2014 tarihinde Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Merkezinde basın toplantısı düzenlenmiştir.

devamı»
Haber 
22 Temmuzu Unutma YHT ile Şov Yapma

22 Temmuz 2004 tarihinde Pamukova'da yaşanan hızlandırılmış tren faciasının yıldönümünde düzenlenen protesto eyleminde Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköy Kent Dayanışması  yeni bir faciaya yaşanmaması için tamamlanmayan Eskişehir-Pendik YHT hattının işletmeye açmayın diye iktidarı uyardı.

devamı»
Haber 
Hızlandırılmış Tren Kazasının Zamanaşımı Kararını Yargıtay 3. Kez Bozdu

Mekece Osmaneli İstasyonları arasında 2004 yılında meydana gelen 41 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği 07.02.2012 tarih 201/306-2012/23 sayılı zamanaşımı kararı, Yargıtay 12. Dairesi tarafından üçüncü kez bozuldu.

devamı»
Makale 
İspanya'daki Tren Kazasının Düşündürdükleri-Can Güvenliğinin Sınıfsal Ayrımı Olmamalıdır

ispanya-kaz.jpgDünya, geçtiğimiz günlerde, İspanya'dan gelen bir tren kazası haberiyle sarsıldı. Alvia markasıyla pazarlanan yüksek hızlı tren, bir kurpta raydan çıkarak devrildi ve onlarca masum canın yitmesine, bir o kadar da yaralanmaya neden oldu. Ancak; kazanın etkileri; yalnızca ölümler, yaralanmalar ve maddi hasarla sınırlı değildi. Demiryolunun en güvenli ulaşım türü olduğunu söyleyen bizler; söylemimizin (ölmese bile) yara aldığını hissettik.

devamı»
Haber 
GEBZE KÖSEKÖY HATTININ KAPATILMASI DAVASINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİ REDDEDİLDİ

gebze-kosekoy-raylar-sokuluyor-3.jpgAnkara İstanbul arasındaki Yüksek Hızlı Tren Projesinin tamamlanması amacıyla Gebze Köseköy arası demiryolu hattının TCDD Genel Müdürlüğünce kapatılmasına ilişkin işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile Birleşik taşımacılık Çalışanları Sendikası tarafından açılan davada Ankara 13.İdare Mahkemesi tarafından RED edildi.

devamı»
Haber 
HIZLI TRENE KARŞI ÇİFTÇİLERDEN AÇLIK GREVİ

bursa-yht.jpgBursa'nın Gürsu ilçesinde bir grup çiftçi, hızlı tren hattının ovadan geçmesini engellemek için açlık grevine başladı. İlçeye bağlı 10 köyden gelen çiftiler ve Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, Gürsu Belediyesi önünde açlık grevine başladı.

devamı»
Makale 
Hızlı Hayat: TGV'nin Otuz Yılı

tgv-fransa.jpgFransa'nın dünya uygarlığına son ve en başarılı katkısı hızlı tren bu yıl 30 yaşında, fakat anayurdunda artan bir tartışma konusu. Hızlı tren'in başarısı şüphe götürmez. Eylül 1981'den beri tek bir ölüm veya ciddi yaralanma olmaksızın 1,7 milyar yolcu taşındı.

devamı»
Haber 
Hızlandırılmış Tren Kazası 2.kez Yargıtay'dan Döndü

resimSakarya'nın Pamukova ilçesi Mekece köyü yakınlarında meydana gelen ve 40 kişinin öldüğü, 89 kişinin de yaralandığı hızlandırılmış tren kazasının davası Yargıtay tarafından ikinci kez bozuldu. Yargıtay 2. Ceza Dairesi, birinci makinist Fikret Karabulut ile ikinci makinist Recep Sönmez'e verilen hapis ve para cezalarını usul yönünden 12 gerekçeyle bozdu. Yüksek mahkeme, beraat eden tren şefi Köksal Coşkun hakkındaki suçlamanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesini istedi.

devamı»
Haber 
Tren Kazası Önceden Haber Yapılabilir mi?

resimBilim adamları ve kamuoyunda deprem önceden bilinebilir mi tartışmaları yapıla dursun, korhaber bir tren kazasını 20 gün öncesinden haber verdi. Her zaman önce kaza yaşanır haberi arkasından gelirdi. Ama bu sefer öyle olmamıştı. 14.11.2009 tarihinde Ankara-Eskişehir seferini yapan Yüksek Hızlı Tren Eskişehir merkeze bağlı Hasanbey köyü  yakınlarında raydan çıkmış, kaza "YHT'de bakım skandalı! Her an facia yaşanabilir" başlığı ile önceden haber olmuştu. Kaza öncesi YHT hattında yaşanan bakım skandal haberleri şimdi de soru önergesi olarak TBMM'ye taşındı.

devamı»
Makale 
Yüksek Hız Trenleri Ve Getirdiği Sağlık Sorunları

resimDemiryol Dergisinin 611 ve 612 sayılarında 1976 yılında Dr. Burhan Turmangil imzası ile yayınlanan  "Yüksek Hız Trenleri Ve Getirdiği Sağlık Sorunları" adlı yazı dizisinde o günün yüksek hızı sayılan 200 km/s sürat dikkate alınsa da bu konuda bu güne kadar yayınlanmış ender makalelerden biridir. Makalede yüksek hızın makinistler üzerindeki etkisi yanında yolcular üzerindeki etkisi ve konforlu seyir için alınması gerekli önlemlerde dile getirilmiştir.

devamı»

Sayfa: 1 2 3 4 5         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET