Kent ve Demiryolu .:. http://kentvedemiryolu.com .:.
Kamusal işletmecilik adına ulaşıma ve demiryollarına, insanca yaşam adına kente ve kültürümüze, insan hakları adına pozitif ayrımcılığa ve kadın haklarına sahip çıkıyor ve savunuyoruz.
Biz Kimiz?     İletişim     Ana Sayfa

Sayfa: 1 2         sonrakisonraki   sonsonson

Haber 
26. Yılında Çernobil'e Lanet, Nükleere Hayır Yürüyüşü'ne Davet

26.yilinda-cernobil.jpg26 Nisan 1986'daki Çernobil nükleer felaketinin üzerinden tam 26 yıl geçti. Santralin patlamasıyla gerçekleşen katliam sonrası bizler bu ülkede 26 yıldır "Çernobil'in Çocukları" olarak anıldık. Sevdiklerimizi..., dostlarımızı, yakınlarımızı toprağa koyduk. 26 yıldır her gün nükleere ve bunu başımıza bela eden sisteme lanet ettik.

devamı»
Makale 
Eskişehir Gar Geceleri Salep Sesleriyle İnler, Bir Fincan Salep Kaç Orkide Eder

resimSalep , Orchidaceae (orkideler) ailesinin birçok türünün toprakaltı yumrularından elde edilen içecektir. Ayrıca orkide türlerine Anadolu'da verilen genel ad. Sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir. Hollandalı orkide uzmanı, karış karış gezdiği Türkiye'de 15 yeni tür buldu. Ancak anlattıkları, bu orkidelerin fazla yaşamayacağını gösteriyor.

devamı»
Haber 
3.Köprüye ve Tabiat ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanun Tasarısına Karşı Kadıköy'deyiz.

resim26 Aralık'ta 2010 tarihinde Kadıköy'de 3.Köprüye ve Tabiat Varlıkları ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanun Tasarısına karşı İstanbul'a, Marmara'ya ve Yaşama Sahip çıkma çağrısıyla düzenlenecek ve çok sayıda kitle örgütü ve aydının desteğini alan mitingin hazırlıkları sürerken, Tabiat Varlıkları ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı 09.12.2010 tarihinde TBMM Çevre Komisyonunda görüşülmeye başlamıştır.

devamı»
Haber 
Oralarda Kimse Yok mu
resim

Allianoi, Dünya'nın sayılı sağlık merkezlerinden biri olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu bütün dünya kabul etmiştir. Ören yeri, 2001 yılında Bakanlık tarafından 1. Derecede Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Antik merkezin sadece %20 si kazılabildiği için, insanlık tarihinin pek çok bilinmezini barındırıyor. Allianoi hakkında yazılmış altmışın üzerinde kitap, makale yayınlanmış, çok sayıda doktora ve yüksek lisans tezi hazırlanmıştır. Ancak 2006 yılından bu yana bilimsel kazı ve araştırma projesine izin verilmemiştir.

devamı»
Diğer 
Elektirk Dağıtım Özelleştirmesinde EMO'ya Saldırılara TMMOB dan Yanıt

resimElektrik Mühendisleri Odası'nın 9 Ağustos 2010 tarihinde gerçekleştirilen elektrik dağıtım özelleştirmelerini yargıya götürme kararının ardından, AKP iktidarının ve yandaş medyasının EMO'ya yönelik yürüttüğü saldırgan tavra karşı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı 20 Odanın Yönetim Kurullarının Başkanları yaptıkları açıklama ile EMO'ya destek oldular ve saldırgan tutumları kınadılar.

devamı»
Makale 
Çevrecilerin Başı Kumda

resimÇevre hareketi adına elde ettikleri kazanımların Anayasa paketine eklenen maddelerle yok edilmek istendiğini vurgulayan Noyan Özkan, "Değişiklik gerçekleşirse, doğa adına yıkım olacak. Çevre hareketi üyeleri, bu gelişmelere karşı başlarını kuma gömmüş durumda' dedi. Anayasa değişikliği paketinde yer alan düzenlemelerle, yerindelik denetimi olgusunun kaldırılmak istendiğine dikkat çeken İzmir Barosu avukatlarından Noyan Özkan, gelişmenin doğa üzerinde yıkıcı etkileri olabileceği" uyarısı yaptı.

devamı»
Makale 
Anayasa Değişikliği ve Çevre Hakkı Örneğinde Yerindelik Denetimi
resim

Anayasa değişiklik paketinin 11. maddesi, özel olarak 1982 Anayasası'nın 125. maddesine "Yargı yetkisi, idarî eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz." hükmünün eklenmesini içermektedir. AKP'nin bu değişiklikteki amacı zaten var olan idari yargının yerindelik denetimi yapamayacağına ilişkin sınırlamanın Anayasa'da da yer alarak pekiştirilmesi ve kaynağını anayasaya dayandırarak yerindelik denetimi yapmasının önüne geçilmesidir. Bu yönüyle yapılan düzenleme 26 madde içerisinde en fazla HAYIR gereken hükümlerden biridir.

devamı»
Diğer 
Aman Dikkat!:...

resimAşağıda yer alan Anayasa Referandumu'na konu maddelerin karsılaştırmalı tablosunda B. Yargı yolu MADDE 125.  bölümünü çok çok dikkatle okuyunuz... Mahkemeler, bilirkişilik kurumundan bile yararlanamazlar... Getirin su davanın ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Raporu'nu bir bakalım bile diyemezler... 

devamı»
Haber 
Cumhurbaşkanına Çağırı.. Nükleeri Onaylama
resimTMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber ÇAKAR, Mersin Akkuyu'da bir nükleer güç santrali kurulması ve işletilmesine yönelik TBMM'de kabul edilen yasa tasarısından sonra yaptığı yazılı açıklamada ülkemizde uygulanan nükleer enerji politikalarını eleştirerek söz konusu yasa tasarısını onaylamaması için Cumhurbaşkanına çağrıda bulundu. devamı»
Diğer 
Kadıköy Vapurunu Kaçırdılar

resimNükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup eylemci, Beşiktaş'tan kalkan Kadıköy vapurunu "kaçırdı". Beşiktaş'ta gemi kaçırılacağı bilgisi nedeniyle bölgede çok sayıda çevik kuvvet polisi karadan, deniz polisine ait 3 tekne de denizden önlem aldı. Çok sayıda basın mensubunun da hazır bulunduğu kaçırma eylemini bekleyenler, ters köşeye yattı.

devamı»

Sayfa: 1 2         sonrakisonraki   sonsonson


[yukarı]   [yazdır]
Sitemizin Kullanım Koşulları ve Gizlilik Hakları
TAYBO.NET